646s Ushtari modern kundër Luftës së Dytë Botërore Nazi - Kush do të fitonte? images and subtitles

Nazistët- a ka ndonjë gjë më të keqe në këtë botë? Epo, po, dhe kjo është zombies naziste, por për fat të mirë ne nuk kemi të bëjmë me ndonjë zombie garash master sot. Jo, përkundrazi sot kemi të bëjmë me shumëllojshmërinë e gjallë dhe të frymëmarrjes, në këstin tonë të fundit nga kush do të fitonte? Një ushtar modern apo një nazist i Luftës së Dytë Botërore? Data është 1941, dhe lufta në Evropë po shkon me shpejtësi për Adolf Hitler. Franca është e mposhtur, Britania është mbledhur në mbretërinë e saj të vogël ishullore dhe fyese kundër Sovjetikëve është një sukses mahnitës pas tjetrit. Definitelyshtë padyshim koha e pranverës për Hitlerin - edhe pse është vonë vjeshtës - dhe në një sulm i ekstazës, sundimtari nazist inspekton laboratorët sekretë nazistë që ndërtojnë një UFO të inxhinierisë së kundërt, inxhinieri gjenetike klonet mjeshtër me flokë bjonde me sy blu, dhe natyrisht, një kohë makinë për të rrëmbyer Ajnshtajnin dhe për ta detyruar atë të ndërtojë një bombë bërthamore për Gjermaninë. Skeptik ndaj pretendimeve të shkencëtarëve të tij se kanë ndërtuar një makinë funksionuese të kohës, pyet Hitleri një nga rojet e tij për t'i dhënë një provë provë. "Hej, Hans," thotë Hitleri, "Pse të mos hymë brenda, jepi të ardhmen e lavdishme të tretë Reich një vështrim dhe kthehu këtu dhe më trego të gjithëve se sa e mahnitshme është Gjermania Naziste viti 2020? " Jo një për të zhgënjyer Fuhrer-in e tij, Hans hapat nazistë në makinën gjermane të kohës, dhe me shtypjen e një butoni, ai zhduket në ajër të hollë! Tani është 2020, dhe Hans nazisti është rishfaqur në mes të ushtrisë Rammstein bazë, baza më e madhe amerikane jashtë shtetit dhe forca kryesore e fuqisë së NATO-s në Evropë. Duke penguar drejt një ushtar amerikan, Hans e kupton se e ardhmja ka shkuar tmerrësisht e gabuar, dhe tani ai do të shijojë fundin e biznesit të lirisë ndërsa ne e kundërshtojmë Hans nazistin kundër një ushtar modern amerikan dhe të kuptojë se kush do të fitonte. Ne do të thyejmë copë-copë trajnimin dhe pajisjet e secilit ushtar individual, dhe kuptoj se në fund të fundit kush do të vinte në krye. Kur bëhet fjalë për stërvitje, ngjashmëritë midis një ushtari modern amerikan dhe një nazist ushtarët janë të bollshëm. Ushtari nazist do të kishte hyrë në trajnimin bazë me një njohuri të përparuar të armëve të zjarrit dhe madje disa taktika të këmbësorisë falë mbizotërimit të Rinisë së Hitlerit në Gjermaninë naziste. Djemtë u inkurajuan shumë për t'u bashkuar me Rininë e Hitlerit që në moshën 14 vjeç, një program nacionalist kjo ishte diçka si Boy Scouts në SH.B.A. - vetëm me një theks shumë më të madh mbi krenarinë kombëtare, duke i urryer hebrenjtë dhe të mësuar të luftojë. Të drejtuar nga veteranët e Luftës së Parë Botërore, pakënaqësia për humbjen e Gjermanisë u ngjall te të rinjtë brez pas brezi, dhe Hitleri nuk ishte budalla - ai kaloi vite duke përgatitur shumë djem të rinj të Gjermanisë të bëhen ushtarë. Amerikës moderne i mungon ndonjë program i tillë, dhe shumica e rekrutëve në ushtri vijnë nga një prejardhje normale, civile. Megjithatë, pasi hynë në stërvitje ushtarake, trajnimi i të dyve ishte shumë i ngjashëm. Një ushtar nazist do të duronte 16 javë trainim fillestar para se të dërgohej në njësinë e tyre ku ata do të merrnin trajnime shtesë. Ushtari ynë modern amerikan megjithatë do të ketë kaluar 8 javë trainim për ta kthyer atë nga një civil në një ushtar, dhe pastaj edhe një 16 javë shtesë të shkollës së këmbësorisë në mësojini atij se si të dominojë çdo fushë beteje. Ushtarët nazistë kishin stërvitje shumë të mirë, të gjithanshme dhe përfitimin e shumë veteranëve të Luftës së Parë Botërore për të mësuar nga Për dallim nga kombet e tjera, ushtarët nazistë morën gjithashtu trajnime familjariteti me armë të tjera që mund të jenë ngjitur në njësinë e tyre, posaçërisht mitralozin. Trajnimi modern amerikan pasqyron këtë model dhe një këmbësor i Amerikës nuk është thjesht i njohur me çdo armë mund të mbante togën e tij, por shpesh duhet të kualifikohet në disa prej tyre për të dëshmojnë aftësinë e tij. Gjithkund, ushtari modern amerikan është më me përvojë sesa edhe një nazist para Luftës së Dytë Botërore ushtari duke lënë stërvitjen fillestare, dhe ndërsa kursantët nazistë kishin përfitimin e Luftës Botërore Unë veteranët, ushtarët modernë amerikanë kanë përfitimin e trajnerëve veteranë që kanë kaluar turne të shumta në konflikte në Afganistan dhe Irak. Megjithatë, ushtari nazist gëzoi përfitimin e një shkalle disiplinore shumë më të madhe, dhe a familjaritet për manovrat ushtarakë që rrjedhin nga vitet e tij në Rininë e Hitlerit. Kur bëhet fjalë për stërvitje, ne do ta quajmë atë edhe nga të dy palët, por ushtari nazist dhe vitet e tij të fanatizmit të kaluar në Rininë e Hitlerit do të marrin avantazhin e Amerikës sonë ushtar kur bëhet fjalë për palestër dhe gatishmëri për të luftuar. Në luftën dorë më dorë, ushtari ynë amerikan do të ketë marrë më shumë trajnime dhe më të mira sesa ushtari ynë nazist. Ushtarët nazistë mund të prisnin të mësojnë disa teknika themelore të dorës dhe dore të boksit, por moderne Ushtarët amerikanë kanë mësuar për dekada të tëra teknikat e arteve marciale të përziera. Një program i brutal dhe vendimtar i arteve marciale, në fillim të viteve 2000 e gjithë ushtria amerikane programi i arteve marciale duhej të përqendrohej përsëri për shkak të mungesës së trajnimit për kufizimin jo-vdekjeprurës teknikat. Kur bëhet fjalë për luftën dorë më dorë, ushtari ynë amerikan del në majë, faleminderit deri në dekada përvojë dhe evolucion të stërvitjes ushtarake. Të dy ushtarët kishin mundësi të tjera, përveç grushtave të zhveshur, dhe në një goditje të fortë ndeshje, luftëtarët tanë do të ishin drejtuar shpejt drejt këtyre mjeteve sekondare për të arritur fitoren. Ushtari ynë nazist do të kishte bartur thikën / bajonetën 98 seitengewehr 98. Duke shfaqur një teh gati 15 inç, kjo thikë vdekjeprurëse mund të ngjitej në pjesën e përparme të pushkë si bajonetë. Ushtarët amerikanë shpesh mbajnë edhe një thikë, por më ikonike është hyrja amerikane mjet, ose mjet elektronik për shkurt. Një lopatë e palosshme me skaje çuditërisht të mprehta, mjeti elektronik lejon që një ushtar amerikan të shpejt gërmoj veten një pozicion luftarak në çdo tokë, por gjithashtu shërben si një dorë vërtet-shkatërruese armë. Një lëkundje e vetme nga një mjet elektronik është e mjaftueshme për të ndarë kafkën e një armiku të hapur, apo edhe për të ofruar një tronditje kokëfortë përmes një përkrenare mbrojtëse. Duke pasur parasysh avantazhet e dukshme të një arme të shkurtër me thikë dhe një armë lëkundëse të së ngjashme me sëpatën, ne jemi vetëm se mezi do t'i japim ushtarit tonë amerikan fitoren këtu thjesht sepse ndryshe nga nazistët thikë, mjeti elektronik amerikan mund të përdoret gjithashtu për të gërmuar shpejt një pozicion luftarak, duke dhënë është më shumë dobi në një situatë luftarake. Në distancë të ngushtë, ushtari nazist kishte në dorë portretin Walther P38, një pistoletë që u bë e famshme ndërsa ushtarët aleatë i kërkuan ato si suvenire lufte. Padyshim që P38 është ende në përdorim në të gjithë botën, përfshirë në Afganistan ku forcat kryengritëse i kanë përdorur ato në mënyrë rutinore kundër ushtarëve të NATO-s. Zjarri një plumb 9 mm, P38 ka një gamë maksimale prej 50 metrash, dhe ishte mjaft i saktë të ketë një gamë efektive të qitjes 25-50 metra. Me një shpejtësi surrati prej 320 metrash në sekondë, P38 kishte fuqi mbresëlënëse ndaluese për madhësia e saj e vogël. Sidoqoftë, vetëm me një revistë 8 raunde, P38 nuk do të lejonte që një ushtar nazist të shkonte mirëmbani zjarr në një objektiv për shumë kohë, në vend të kësaj mbështeteni në saktësinë sesa në vëllimin e zjarri. Ushtari ynë amerikan kundërvihet nazist P38 me Beretta M9. E preferuara e shumicës së lojërave Resident Evil, M9 ka qenë në shërbim që nga vitet '80. Një armë jashtëzakonisht e besueshme, M9 paketon një raund 9 mm me një revistë 15 raundesh, duke dhënë ushtari ynë modern një kapacitet më i madh pushkatimi para se të ketë nevojë të rifreskoni. Arma ka shpejtësinë e surrat prej 381 metrash në sekondë, duke i dhënë asaj depërtim më të madh sesa nazisti P38, dhe kishte një gamë maksimale të qitjes mbi dy herë armën naziste, në 100 metra dhe 50 metra për varg maksimal efektiv. Me dyfishin e shkallëve maksimale dhe efektive të pushkatimit, dhe gati dyfish të kapacitetit, Fitorja këtu shkon qartë tek ushtari modern amerikan dhe M9 i tij i besueshëm. Për angazhimin me rreze të mesme dhe të gjatë, ushtari ynë nazist mbart standardin Karabiner 98k lëshimi i pushkës së ushtrisë gjermane në Luftën e Dytë Botërore. Një pushkë jashtëzakonisht e besueshme beteje, K98k pa veprime në fushat e betejës nga Afrika në fronti lindor rus, dhe vepronte po aq mirë në baltë dhe shi si në dëborë dhe akull. Arma përmban një raund të kalibrit 7.92 mm, i cili do të shkaktonte dëme katastrofike nëse ajo shënoi një shënjestër falë madhësisë dhe shpejtësisë së surrat prej 760 metrash në sekondë. Pushka kishte një gamë efektive të shkrepjes prej 500 metrash me pamjet e hekurt, megjithëse mund ende japin zjarr të saktë deri në 1.000 metra me një pamje teleskopik. Gama e saj maksimale prej 4700 metrash do të thoshte që edhe në distanca ekstreme pushka mund të ketë ishin të pasakta, por prapë mund të ishin vdekjeprurëse nëse një goditje do të ndodhte në tokë në shënjestër. Fatkeqësisht pushka ishte e kufizuar nga një kapacitet 5 raundesh, duke i dhënë asaj pothuajse asnjë aftësi për të shtypur një objektiv. Në vend të kësaj, këmbësoria gjermane mbështetej në saktësinë, dhe mitralozët shoqërues, për të neutralizuar forcat e armikut. Ushtari ynë amerikan sjell këtë luftë të besueshëm M4 Carbine. Megjithë thashethemet, përkundrazi, M4 performon jashtëzakonisht mirë në një sërë ambientesh, dhe kushdo që është dashur të përdorë një në fushë - në vend që të lexojë në lidhje me të në internet artikuj- e di se pushka nuk ka asnjë problem për gjuajtje edhe kur është mashtruar me pisllëk dhe grime. Aty ku pushka del pak më pak është në ndalimin e energjisë, pasi dhoma me një raund 5.56 në një revistë tridhjetë raunde që për një kohë të gjatë është quajtur e mangët nga operatorët e saj për mosdhënien e fuqisë së mjaftueshme ndaluese për një vrasje të raundit të parë. Sidoqoftë, shpejtësia e saj e surratit prej 910 metrash sekondë e kombinuar me municion depërtues çeliku i jep asaj funksionim të shkëlqyeshëm kundër armaturës së trupit. Gama e tij maksimale efektive prej 500 metra për një pikë pikë, dhe 600 metra për një interval objektivi i jep asaj një shtrirje të konsiderueshme. Për më tepër, M4 ofron aftësi selektive të zjarrit, duke i lejuar përdoruesit të tij të bëjnë zjarr të vetëm raunde për zjarr të saktë me rreze të gjatë, ose breshëri 3-raundesh për luftime të lagjeve të afërta. Kur bëhet fjalë për varg, të dy pushkët janë të lidhura me të dy kanë një varg maksimal efektiv për një synim të madhësisë prej 500 metrash prej 500 metrash, duke përdorur vetëm pamjet e hekurt. Ushtarët tanë nuk do të luftojnë shumë më larg se sa njëri-tjetri, sidoqoftë, shkon përtej kësaj janë kryesisht të pakuptimta dhe do të ishte e vështirë për të parë objektivin tuaj sidoqoftë. K98k tejkalon M-4 me raundin e tij shumë më të madh, i cili do të ishte shkatërrues në afërsi në varg të mesëm. Sidoqoftë, me një shpejtësi shumë më të ulët të surrat se M-4, letaliteti i asaj raundi të madh zvogëlon në mënyrë drastike aq më tepër që i duhet të udhëtojë- deri në pikën që i pari ose dy të shtëna do të ndalen lehtësisht nga forca të blinduara standarde të trupit të kryera nga këmbësoria amerikane në vargjet më të mëdha Për krahasim, aftësia më e madhe e revistës dhe shkalla më e shpejtë e qitjes së M-4 japin ushtari modern amerikan një avantazh i pashembullt në një zjarr zjarri, si dhe aftësinë për të kaloni në zjarr shpërthimi 3-raundësh për luftime në lagjet e afërta. Mundësia për të ofruar tre raunde shkatërruese me një shtrydhje do të thotë se në një distancë të afërt M4 trondit K98k, por me madhësinë e saj superiore të revistës dhe shkallën e qitjes M-4 vjen jashtë në krye në varg mesatare dhe të gjata gjithashtu. Nëse ushtari ynë nazist do të udhëtonte me kohë me një pamje teleskopike, amerikanja jonë këmbësorja e kishte mbyllur më mirë distancën shpejt, sepse K98k mund të jepte saktë zjarri në vargjet M4 nuk mund të shpresonte të prekte. Në afërsi të niveleve të mesme, ne po i japim fitoren ushtarit modern amerikan. Por në një distancë jashtëzakonisht të gjatë, fitorja i shkon lehtësisht ushtarit nazist dhe aftësisë së tij për të arrij dhe prek dikë deri në 1.000 metra larg me saktësi mahnitëse. Në fund të fundit, nazisti ynë që udhëton me kohë ka avantazhin në sajë të aftësive fizike dhe mendore për vitet e tij të kaluara në programet e trajnimit nacionalist Hitler Rinia, dhe ka avantazhin në zjarr me rreze të gjatë ekstreme falë saktësisë dhe gamës së pushkës K98k. Sidoqoftë, në çdo zonë tjetër, ushtari modern amerikan dominon, falë një evolucioni në programet e trajnimit gjatë 80 viteve të fundit dhe azhurnuar pajisje moderne në masë të madhe. Ndoshta ju nuk jeni dakord - cili nga të dy mendoni se do të fitonte në një-në-një luftoni deri në vdekje? Na tregoni në komente, dhe tani që jeni në fund, pse mos ta mbani vigjilencën festa do të klikojë videon këtu, ose mbase do të shikoni më shumë këtu në vend ?! Nxitoni dhe klikoni një, ndryshe nga luftëtarët tanë sot - nuk mund të humbni!

Ushtari modern kundër Luftës së Dytë Botërore Nazi - Kush do të fitonte?

Nazis- is there anything worse in this world? Well, yes, and that's Nazi zombies, but luckily we're not dealing with any master race zombies today. Nope, instead today we're dealing with the living, breathing variety, in our latest installment of who would win? A modern soldier or a World War II Nazi? The date is 1941, and the war in Europe is going swimmingly for Adolf Hitler. France is defeated, Britain's been holed up in its little island kingdom, and the offensive against the Soviets is one stunning success after another. It's definitely springtime for Hitler- even though it's late fall- and in a blitzkrieg of ecstasy the Nazi ruler inspects the secret Nazi labs building a reverse-engineered UFO, genetically engineering blue-eyed blonde-haired master race clones, and of course, a time machine to kidnap Einstein and force him to build a nuclear bomb for Germany. Check out my new channel I Am: www.youtube.com/channel/UCH5YmeRhiQZt9_5Eky3A2og 🔔 SUBSCRIBE TO THE INFOGRAPHICS SHOW ► www.youtube.com/c/theinfographicsshowOFFICIAL 🔖 MY SOCIAL PAGES DISCORD ►discord.gg/theinfographicsshow Facebook ► www.facebook.com/TheInfographicsShow Twitter ► twitter.com/TheInfoShow 💭 SUGGEST A TOPIC www.theinfographicsshow.com 📝 SOURCES: pastebin.com/QQQ3s21u All videos are based on publicly available information unless otherwise noted.
world war, versus, world war ii, wwii, history, nazi, nazi soldier, soldier, ww2, hypothetical, who would win, military, vs, us, world war 2, comparison, army,
< ?xml version="1.0" encoding="utf-8" ?><>

< start="0.329" dur="3.271"> Nazistët- a ka ndonjë gjë më të keqe në këtë botë? >

< start="3.6" dur="5.32"> Epo, po, dhe kjo është zombies naziste, por për fat të mirë ne nuk kemi të bëjmë me ndonjë zombie garash master >

< start="8.92" dur="1"> sot. >

< start="9.92" dur="3.36"> Jo, përkundrazi sot kemi të bëjmë me shumëllojshmërinë e gjallë dhe të frymëmarrjes, në këstin tonë të fundit >

< start="13.28" dur="1"> nga kush do të fitonte? >

< start="14.28" dur="2.91"> Një ushtar modern apo një nazist i Luftës së Dytë Botërore? >

< start="17.19" dur="4.36"> Data është 1941, dhe lufta në Evropë po shkon me shpejtësi për Adolf Hitler. >

< start="21.55" dur="4.27"> Franca është e mposhtur, Britania është mbledhur në mbretërinë e saj të vogël ishullore dhe fyese >

< start="25.82" dur="3.31"> kundër Sovjetikëve është një sukses mahnitës pas tjetrit. >

< start="29.13" dur="4.24"> Definitelyshtë padyshim koha e pranverës për Hitlerin - edhe pse është vonë vjeshtës - dhe në një sulm >

< start="33.37" dur="5.17"> i ekstazës, sundimtari nazist inspekton laboratorët sekretë nazistë që ndërtojnë një UFO të inxhinierisë së kundërt, >

< start="38.54" dur="4.47"> inxhinieri gjenetike klonet mjeshtër me flokë bjonde me sy blu, dhe natyrisht, një kohë >

< start="43.01" dur="4.25"> makinë për të rrëmbyer Ajnshtajnin dhe për ta detyruar atë të ndërtojë një bombë bërthamore për Gjermaninë. >

< start="47.26" dur="4.37"> Skeptik ndaj pretendimeve të shkencëtarëve të tij se kanë ndërtuar një makinë funksionuese të kohës, pyet Hitleri >

< start="51.63" dur="1.94"> një nga rojet e tij për t'i dhënë një provë provë. >

< start="53.57" dur="3.64"> "Hej, Hans," thotë Hitleri, "Pse të mos hymë brenda, jepi të ardhmen e lavdishme të tretë >

< start="57.21" dur="3.8"> Reich një vështrim dhe kthehu këtu dhe më trego të gjithëve se sa e mahnitshme është Gjermania Naziste >

< start="61.01" dur="1.65"> viti 2020? " >

< start="62.66" dur="4.3"> Jo një për të zhgënjyer Fuhrer-in e tij, Hans hapat nazistë në makinën gjermane të kohës, dhe >

< start="66.96" dur="2.74"> me shtypjen e një butoni, ai zhduket në ajër të hollë! >

< start="69.7" dur="5.43"> Tani është 2020, dhe Hans nazisti është rishfaqur në mes të ushtrisë Rammstein >

< start="75.13" dur="5.03"> bazë, baza më e madhe amerikane jashtë shtetit dhe forca kryesore e fuqisë së NATO-s në Evropë. >

< start="80.16" dur="4.68"> Duke penguar drejt një ushtar amerikan, Hans e kupton se e ardhmja ka shkuar tmerrësisht >

< start="84.84" dur="5.17"> e gabuar, dhe tani ai do të shijojë fundin e biznesit të lirisë ndërsa ne e kundërshtojmë Hans nazistin kundër >

< start="90.01" dur="3.1"> një ushtar modern amerikan dhe të kuptojë se kush do të fitonte. >

< start="93.11" dur="4.14"> Ne do të thyejmë copë-copë trajnimin dhe pajisjet e secilit ushtar individual, >

< start="97.25" dur="2.62"> dhe kuptoj se në fund të fundit kush do të vinte në krye. >

< start="99.87" dur="4.26"> Kur bëhet fjalë për stërvitje, ngjashmëritë midis një ushtari modern amerikan dhe një nazist >

< start="104.13" dur="1.01"> ushtarët janë të bollshëm. >

< start="105.14" dur="4.269"> Ushtari nazist do të kishte hyrë në trajnimin bazë me një njohuri të përparuar të armëve të zjarrit >

< start="109.409" dur="5.121"> dhe madje disa taktika të këmbësorisë falë mbizotërimit të Rinisë së Hitlerit në Gjermaninë naziste. >

< start="114.53" dur="5.06"> Djemtë u inkurajuan shumë për t'u bashkuar me Rininë e Hitlerit që në moshën 14 vjeç, një program nacionalist >

< start="119.59" dur="4.19"> kjo ishte diçka si Boy Scouts në SH.B.A. - vetëm me një theks shumë më të madh >

< start="123.78" dur="3.19"> mbi krenarinë kombëtare, duke i urryer hebrenjtë dhe të mësuar të luftojë. >

< start="126.97" dur="4.48"> Të drejtuar nga veteranët e Luftës së Parë Botërore, pakënaqësia për humbjen e Gjermanisë u ngjall te të rinjtë >

< start="131.45" dur="5.03"> brez pas brezi, dhe Hitleri nuk ishte budalla - ai kaloi vite duke përgatitur shumë djem të rinj të Gjermanisë >

< start="136.48" dur="1.66"> të bëhen ushtarë. >

< start="138.14" dur="4.55"> Amerikës moderne i mungon ndonjë program i tillë, dhe shumica e rekrutëve në ushtri vijnë nga një >

< start="142.69" dur="1.57"> prejardhje normale, civile. >

< start="144.26" dur="3.9"> Megjithatë, pasi hynë në stërvitje ushtarake, trajnimi i të dyve ishte shumë i ngjashëm. >

< start="148.16" dur="4.56"> Një ushtar nazist do të duronte 16 javë trainim fillestar para se të dërgohej në njësinë e tyre ku >

< start="152.72" dur="1.73"> ata do të merrnin trajnime shtesë. >

< start="154.45" dur="3.81"> Ushtari ynë modern amerikan megjithatë do të ketë kaluar 8 javë trainim për ta kthyer atë >

< start="158.26" dur="4.74"> nga një civil në një ushtar, dhe pastaj edhe një 16 javë shtesë të shkollës së këmbësorisë në >

< start="163" dur="2.53"> mësojini atij se si të dominojë çdo fushë beteje. >

< start="165.53" dur="5.039"> Ushtarët nazistë kishin stërvitje shumë të mirë, të gjithanshme dhe përfitimin e shumë veteranëve të Luftës së Parë Botërore >

< start="170.569" dur="1.181"> për të mësuar nga >

< start="171.75" dur="4.48"> Për dallim nga kombet e tjera, ushtarët nazistë morën gjithashtu trajnime familjariteti me armë të tjera që >

< start="176.23" dur="3.25"> mund të jenë ngjitur në njësinë e tyre, posaçërisht mitralozin. >

< start="179.48" dur="4.79"> Trajnimi modern amerikan pasqyron këtë model dhe një këmbësor i Amerikës nuk është thjesht i njohur >

< start="184.27" dur="4.21"> me çdo armë mund të mbante togën e tij, por shpesh duhet të kualifikohet në disa prej tyre për të >

< start="188.48" dur="1.08"> dëshmojnë aftësinë e tij. >

< start="189.56" dur="5.25"> Gjithkund, ushtari modern amerikan është më me përvojë sesa edhe një nazist para Luftës së Dytë Botërore >

< start="194.81" dur="4.31"> ushtari duke lënë stërvitjen fillestare, dhe ndërsa kursantët nazistë kishin përfitimin e Luftës Botërore >

< start="199.12" dur="4.03"> Unë veteranët, ushtarët modernë amerikanë kanë përfitimin e trajnerëve veteranë që kanë kaluar >

< start="203.15" dur="3.02"> turne të shumta në konflikte në Afganistan dhe Irak. >

< start="206.17" dur="4.211"> Megjithatë, ushtari nazist gëzoi përfitimin e një shkalle disiplinore shumë më të madhe, dhe a >

< start="210.381" dur="4.619"> familjaritet për manovrat ushtarakë që rrjedhin nga vitet e tij në Rininë e Hitlerit. >

< start="215" dur="4.04"> Kur bëhet fjalë për stërvitje, ne do ta quajmë atë edhe nga të dy palët, por ushtari nazist >

< start="219.04" dur="4.41"> dhe vitet e tij të fanatizmit të kaluar në Rininë e Hitlerit do të marrin avantazhin e Amerikës sonë >

< start="223.45" dur="2.71"> ushtar kur bëhet fjalë për palestër dhe gatishmëri për të luftuar. >

< start="226.16" dur="4.56"> Në luftën dorë më dorë, ushtari ynë amerikan do të ketë marrë më shumë trajnime dhe më të mira >

< start="230.72" dur="1.48"> sesa ushtari ynë nazist. >

< start="232.2" dur="4.21"> Ushtarët nazistë mund të prisnin të mësojnë disa teknika themelore të dorës dhe dore të boksit, por moderne >

< start="236.41" dur="3.94"> Ushtarët amerikanë kanë mësuar për dekada të tëra teknikat e arteve marciale të përziera. >

< start="240.35" dur="5.04"> Një program i brutal dhe vendimtar i arteve marciale, në fillim të viteve 2000 e gjithë ushtria amerikane >

< start="245.39" dur="5.179"> programi i arteve marciale duhej të përqendrohej përsëri për shkak të mungesës së trajnimit për kufizimin jo-vdekjeprurës >

< start="250.569" dur="1"> teknikat. >

< start="251.569" dur="3.911"> Kur bëhet fjalë për luftën dorë më dorë, ushtari ynë amerikan del në majë, faleminderit >

< start="255.48" dur="3.619"> deri në dekada përvojë dhe evolucion të stërvitjes ushtarake. >

< start="259.099" dur="4.581"> Të dy ushtarët kishin mundësi të tjera, përveç grushtave të zhveshur, dhe në një goditje të fortë >

< start="263.68" dur="4.419"> ndeshje, luftëtarët tanë do të ishin drejtuar shpejt drejt këtyre mjeteve sekondare për të arritur fitoren. >

< start="268.099" dur="4.111"> Ushtari ynë nazist do të kishte bartur thikën / bajonetën 98 seitengewehr 98. >

< start="272.21" dur="4.01"> Duke shfaqur një teh gati 15 inç, kjo thikë vdekjeprurëse mund të ngjitej në pjesën e përparme të >

< start="276.22" dur="1.749"> pushkë si bajonetë. >

< start="277.969" dur="4.44"> Ushtarët amerikanë shpesh mbajnë edhe një thikë, por më ikonike është hyrja amerikane >

< start="282.409" dur="1.69"> mjet, ose mjet elektronik për shkurt. >

< start="284.099" dur="5.011"> Një lopatë e palosshme me skaje çuditërisht të mprehta, mjeti elektronik lejon që një ushtar amerikan të shpejt >

< start="289.11" dur="5.07"> gërmoj veten një pozicion luftarak në çdo tokë, por gjithashtu shërben si një dorë vërtet-shkatërruese >

< start="294.18" dur="1"> armë. >

< start="295.18" dur="3.93"> Një lëkundje e vetme nga një mjet elektronik është e mjaftueshme për të ndarë kafkën e një armiku të hapur, apo edhe për të ofruar >

< start="299.11" dur="3.229"> një tronditje kokëfortë përmes një përkrenare mbrojtëse. >

< start="302.339" dur="4.63"> Duke pasur parasysh avantazhet e dukshme të një arme të shkurtër me thikë dhe një armë lëkundëse të së ngjashme me sëpatën, ne jemi >

< start="306.969" dur="4.95"> vetëm se mezi do t'i japim ushtarit tonë amerikan fitoren këtu thjesht sepse ndryshe nga nazistët >

< start="311.919" dur="4.15"> thikë, mjeti elektronik amerikan mund të përdoret gjithashtu për të gërmuar shpejt një pozicion luftarak, duke dhënë >

< start="316.069" dur="2.84"> është më shumë dobi në një situatë luftarake. >

< start="318.909" dur="5.4"> Në distancë të ngushtë, ushtari nazist kishte në dorë portretin Walther P38, një pistoletë që u bë e famshme >

< start="324.309" dur="3.461"> ndërsa ushtarët aleatë i kërkuan ato si suvenire lufte. >

< start="327.77" dur="4.269"> Padyshim që P38 është ende në përdorim në të gjithë botën, përfshirë në Afganistan ku >

< start="332.039" dur="3.59"> forcat kryengritëse i kanë përdorur ato në mënyrë rutinore kundër ushtarëve të NATO-s. >

< start="335.629" dur="4.801"> Zjarri një plumb 9 mm, P38 ka një gamë maksimale prej 50 metrash, dhe ishte mjaft i saktë >

< start="340.43" dur="3.43"> të ketë një gamë efektive të qitjes 25-50 metra. >

< start="343.86" dur="5.33"> Me një shpejtësi surrati prej 320 metrash në sekondë, P38 kishte fuqi mbresëlënëse ndaluese për >

< start="349.19" dur="1.279"> madhësia e saj e vogël. >

< start="350.469" dur="4.521"> Sidoqoftë, vetëm me një revistë 8 raunde, P38 nuk do të lejonte që një ushtar nazist të shkonte >

< start="354.99" dur="5.399"> mirëmbani zjarr në një objektiv për shumë kohë, në vend të kësaj mbështeteni në saktësinë sesa në vëllimin e >

< start="360.389" dur="1"> zjarri. >

< start="361.389" dur="3.691"> Ushtari ynë amerikan kundërvihet nazist P38 me Beretta M9. >

< start="365.08" dur="5.079"> E preferuara e shumicës së lojërave Resident Evil, M9 ka qenë në shërbim që nga vitet '80. >

< start="370.159" dur="5.48"> Një armë jashtëzakonisht e besueshme, M9 paketon një raund 9 mm me një revistë 15 raundesh, duke dhënë >

< start="375.639" dur="3.691"> ushtari ynë modern një kapacitet më i madh pushkatimi para se të ketë nevojë të rifreskoni. >

< start="379.33" dur="5.199"> Arma ka shpejtësinë e surrat prej 381 metrash në sekondë, duke i dhënë asaj depërtim më të madh >

< start="384.529" dur="5.85"> sesa nazisti P38, dhe kishte një gamë maksimale të qitjes mbi dy herë armën naziste, në 100 >

< start="390.379" dur="3.051"> metra dhe 50 metra për varg maksimal efektiv. >

< start="393.43" dur="4.34"> Me dyfishin e shkallëve maksimale dhe efektive të pushkatimit, dhe gati dyfish të kapacitetit, >

< start="397.77" dur="4.289"> Fitorja këtu shkon qartë tek ushtari modern amerikan dhe M9 i tij i besueshëm. >

< start="402.059" dur="5.381"> Për angazhimin me rreze të mesme dhe të gjatë, ushtari ynë nazist mbart standardin Karabiner 98k >

< start="407.44" dur="2.9"> lëshimi i pushkës së ushtrisë gjermane në Luftën e Dytë Botërore. >

< start="410.34" dur="5.309"> Një pushkë jashtëzakonisht e besueshme beteje, K98k pa veprime në fushat e betejës nga Afrika në >

< start="415.649" dur="5.04"> fronti lindor rus, dhe vepronte po aq mirë në baltë dhe shi si në dëborë dhe akull. >

< start="420.689" dur="5"> Arma përmban një raund të kalibrit 7.92 mm, i cili do të shkaktonte dëme katastrofike nëse >

< start="425.689" dur="4.591"> ajo shënoi një shënjestër falë madhësisë dhe shpejtësisë së surrat prej 760 metrash në sekondë. >

< start="430.28" dur="4.219"> Pushka kishte një gamë efektive të shkrepjes prej 500 metrash me pamjet e hekurt, megjithëse mund >

< start="434.499" dur="4.051"> ende japin zjarr të saktë deri në 1.000 metra me një pamje teleskopik. >

< start="438.55" dur="4.959"> Gama e saj maksimale prej 4700 metrash do të thoshte që edhe në distanca ekstreme pushka mund të ketë >

< start="443.509" dur="4.53"> ishin të pasakta, por prapë mund të ishin vdekjeprurëse nëse një goditje do të ndodhte në tokë në shënjestër. >

< start="448.039" dur="4.74"> Fatkeqësisht pushka ishte e kufizuar nga një kapacitet 5 raundesh, duke i dhënë asaj pothuajse asnjë aftësi >

< start="452.779" dur="1.47"> për të shtypur një objektiv. >

< start="454.249" dur="4.72"> Në vend të kësaj, këmbësoria gjermane mbështetej në saktësinë, dhe mitralozët shoqërues, për të neutralizuar >

< start="458.969" dur="1.23"> forcat e armikut. >

< start="460.199" dur="3.55"> Ushtari ynë amerikan sjell këtë luftë të besueshëm M4 Carbine. >

< start="463.749" dur="4.88"> Megjithë thashethemet, përkundrazi, M4 performon jashtëzakonisht mirë në një sërë ambientesh, >

< start="468.629" dur="4.57"> dhe kushdo që është dashur të përdorë një në fushë - në vend që të lexojë në lidhje me të në internet >

< start="473.199" dur="5.25"> artikuj- e di se pushka nuk ka asnjë problem për gjuajtje edhe kur është mashtruar me pisllëk dhe grime. >

< start="478.449" dur="4.62"> Aty ku pushka del pak më pak është në ndalimin e energjisë, pasi dhoma me një raund 5.56 >

< start="483.069" dur="4.71"> në një revistë tridhjetë raunde që për një kohë të gjatë është quajtur e mangët nga operatorët e saj >

< start="487.779" dur="3.36"> për mosdhënien e fuqisë së mjaftueshme ndaluese për një vrasje të raundit të parë. >

< start="491.139" dur="5.721"> Sidoqoftë, shpejtësia e saj e surratit prej 910 metrash sekondë e kombinuar me municion depërtues çeliku >

< start="496.86" dur="2.759"> i jep asaj funksionim të shkëlqyeshëm kundër armaturës së trupit. >

< start="499.619" dur="5.44"> Gama e tij maksimale efektive prej 500 metra për një pikë pikë, dhe 600 metra për një interval >

< start="505.059" dur="2.181"> objektivi i jep asaj një shtrirje të konsiderueshme. >

< start="507.24" dur="4.509"> Për më tepër, M4 ofron aftësi selektive të zjarrit, duke i lejuar përdoruesit të tij të bëjnë zjarr të vetëm >

< start="511.749" dur="4.931"> raunde për zjarr të saktë me rreze të gjatë, ose breshëri 3-raundesh për luftime të lagjeve të afërta. >

< start="516.68" dur="4.31"> Kur bëhet fjalë për varg, të dy pushkët janë të lidhura me të dy kanë një varg maksimal efektiv >

< start="520.99" dur="4.96"> për një synim të madhësisë prej 500 metrash prej 500 metrash, duke përdorur vetëm pamjet e hekurt. >

< start="525.95" dur="3.76"> Ushtarët tanë nuk do të luftojnë shumë më larg se sa njëri-tjetri, sidoqoftë, shkon >

< start="529.71" dur="4.17"> përtej kësaj janë kryesisht të pakuptimta dhe do të ishte e vështirë për të parë objektivin tuaj sidoqoftë. >

< start="533.88" dur="5.01"> K98k tejkalon M-4 me raundin e tij shumë më të madh, i cili do të ishte shkatërrues në afërsi >

< start="538.89" dur="1.19"> në varg të mesëm. >

< start="540.08" dur="4.36"> Sidoqoftë, me një shpejtësi shumë më të ulët të surrat se M-4, letaliteti i asaj raundi të madh >

< start="544.44" dur="4.21"> zvogëlon në mënyrë drastike aq më tepër që i duhet të udhëtojë- deri në pikën që i pari ose >

< start="548.65" dur="4.68"> dy të shtëna do të ndalen lehtësisht nga forca të blinduara standarde të trupit të kryera nga këmbësoria amerikane në >

< start="553.33" dur="1.2"> vargjet më të mëdha >

< start="554.53" dur="4.47"> Për krahasim, aftësia më e madhe e revistës dhe shkalla më e shpejtë e qitjes së M-4 japin >

< start="559" dur="4.41"> ushtari modern amerikan një avantazh i pashembullt në një zjarr zjarri, si dhe aftësinë për të >

< start="563.41" dur="2.98"> kaloni në zjarr shpërthimi 3-raundësh për luftime në lagjet e afërta. >

< start="566.39" dur="4.49"> Mundësia për të ofruar tre raunde shkatërruese me një shtrydhje do të thotë se në një distancë të afërt >

< start="570.88" dur="5.33"> M4 trondit K98k, por me madhësinë e saj superiore të revistës dhe shkallën e qitjes M-4 vjen >

< start="576.21" dur="2.98"> jashtë në krye në varg mesatare dhe të gjata gjithashtu. >

< start="579.19" dur="4.54"> Nëse ushtari ynë nazist do të udhëtonte me kohë me një pamje teleskopike, amerikanja jonë >

< start="583.73" dur="4.13"> këmbësorja e kishte mbyllur më mirë distancën shpejt, sepse K98k mund të jepte saktë >

< start="587.86" dur="2.83"> zjarri në vargjet M4 nuk mund të shpresonte të prekte. >

< start="590.69" dur="4.02"> Në afërsi të niveleve të mesme, ne po i japim fitoren ushtarit modern amerikan. >

< start="594.71" dur="4.59"> Por në një distancë jashtëzakonisht të gjatë, fitorja i shkon lehtësisht ushtarit nazist dhe aftësisë së tij për të >

< start="599.3" dur="4.49"> arrij dhe prek dikë deri në 1.000 metra larg me saktësi mahnitëse. >

< start="603.79" dur="4.55"> Në fund të fundit, nazisti ynë që udhëton me kohë ka avantazhin në sajë të aftësive fizike dhe mendore >

< start="608.34" dur="4.57"> për vitet e tij të kaluara në programet e trajnimit nacionalist Hitler Rinia, dhe ka avantazhin >

< start="612.91" dur="5.12"> në zjarr me rreze të gjatë ekstreme falë saktësisë dhe gamës së pushkës K98k. >

< start="618.03" dur="4.48"> Sidoqoftë, në çdo zonë tjetër, ushtari modern amerikan dominon, falë një evolucioni >

< start="622.51" dur="4.71"> në programet e trajnimit gjatë 80 viteve të fundit dhe azhurnuar pajisje moderne në masë të madhe. >

< start="627.22" dur="4.54"> Ndoshta ju nuk jeni dakord - cili nga të dy mendoni se do të fitonte në një-në-një >

< start="631.76" dur="1.19"> luftoni deri në vdekje? >

< start="632.95" dur="3.55"> Na tregoni në komente, dhe tani që jeni në fund, pse mos ta mbani vigjilencën >

< start="636.5" dur="4.93"> festa do të klikojë videon këtu, ose mbase do të shikoni më shumë këtu >

< start="641.43" dur="1"> në vend ?! >

< start="642.43" dur="3.13"> Nxitoni dhe klikoni një, ndryshe nga luftëtarët tanë sot - nuk mund të humbni! >