427s 7 работи што треба да знаете за станицата во Токио | јапон- guide.com images and subtitles

Служат над половина милион патници на ден, Токио станицата е една од најпрометните станици во Јапонија. Станицата за прв пат се отвори за јавноста пред нешто повеќе од 100 години и брзо стана транзит центар што го поврзува Токио со остатокот од Јапонија. Станицата во Токио е исто така и нулта милја за многу железнички линии. Денес, станицата во Токио што ја знаеме и ја сакаме е резултат на години на реставрација и градежништвото. Страната Марунучи неодамна е вратена на својата поранешна, историска слава, додека Јаесу страна нуди модерен и современ изглед. Со своите повеќе нивоа и огромно подземје што нуди широк спектар на шопинг, јадење и услуги, лесно е да се помине цел ден дружејќи се во станицата Токио и неговата близина. Да ги направиме работите поедноставни за вас, составивме список од 7 работи што треба да ги знаете за станицата во Токио. ЈАПАНСКИ ILЕЛЕРНИЦИ КАФЕ ЈАПАНСКИОТ ILЕЛИНГ КАФЕ беше првиот од ваков вид да се отвори во Јапонија. Сместена од Централната порта Јаесу на станицата Токио, се состои од патување бројач и ресторан кој нуди патници со ажурирани информации за патувања и јапонски јазик садови. Внатрешниот декор и сувенирите во кафулето „ЈАПАН РЕILИЛ“ периодично се менуваат и се фокусираат на тоа различен регион на Јапонија секој пат. Персоналот на патничкиот центар нуди совети и информации за разгледување, како и процеси железнички премин и купување билети. Овие услуги обезбедуваат непречен и безболен процес на подготовка на патувања, што е непроценливо при посета на ново место. Голем интерактивен екран прикажува патни видеа, како и низа активности. Кафето е пријатно и случајно место, што е одлично за средба со пријатели или поминување на време пред или после возење со воз. Вечерите можат со нетрпение да очекуваат јапонски јадења, и да ги спарат со голем број алкохолни и безалкохолни пијалоци. Исто така може да се купат и бенто кутии за takeaway, за оние кои се кратки на време. Конечно, традиционално украсената област за татами-мат во одделот за кафе им нуди на посетителите фотогенично место за фотографирање на комеморативните слики. услуга ecbo наметка Пронаоѓање на испразнет шкаф за пари во станицата Токио може да биде потрага по залудност, особено за време на сезоната на врвови. Користењето на услугата ecbo наметка му овозможува на некој да ја прескокне целата таа кавга и директно на слободен ден за багаж. Мулти-дневни услуги за чување багаж се нудат и со еко наметка, што е добра опција за оние кои сакаат да патуваат светло за патувања преку ноќ. Во станицата во Токио има повеќе бројачи на наметки на екто наметки. За да ја искористите оваа услуга, едноставно направете резервација и плаќање на вашиот багаж на еко веб-страница на наметка и одете до пултот на денот да го испуштите багажот. Токио станица Марунучи зграда Оригиналната зграда на Токио станицата е дизајнирана од Татсуно Кинго, илустративен јапонски архитект од почетокот на 20 век и завршен во 1914 година. Сепак, зградата на станицата беше тешко оштетена за време на Втората светска војна и само поедноставена верзија на зградата беше реконструирана по војната. Од 2007 до 2012 година, зградата на станицата беше вратена во својата предвоена слава. Потоа беа потребни уште пет години за да се разубави плоштадот пред станицата. Денес, посетителите можат да видат како изгледала станицата Токио кога била за прв пат изградена во 1914 година заврши со куполи на северниот и јужниот крај соодветно. Галерија на станици во Токио Галеријата за станици во Токио е уметнички музеј сместена во зградата на Токио станицата Марунучи. Покрај привремените изложби, галеријата е одлично место за гледање на некои од нив оригиналниот brickидари и внатрешниот структурен дизајн на Токио станицата, кој нуди уникатно спој на уметноста и културното наследство. Јадење и тргување со патници низ Токио станицата никогаш нема мораат да се грижат дека се гладни или не пронашле нешто што можеби или не треба. Постојат огромен број ресторани и продавници, како во околината, така и надвор на слободен пристап до областа на Токио станицата. Во рамките на скокотното подрачје се наоѓаат местата за пазарење и јадење Гранста и екуте каде што има може да најдете голема разновидност на подготвени да јадат оброци, десерти и сувенири за одење, како и Екибенија Матури, популарна бенто продавница која продава боксови за ручеци од целата земја. Надвор во слободно пристапна област, Кујната Стрит е само еден од многуте ресторани зони кои нудат широк спектар на опции за јадење. Хотелот станица во Токио Хотелот станица Токио се отвори во 1915 година, како луксузен хотел угостителски за угледните гости од странство и локално ниво. Сместено во зградата на Токио станицата Марунучи, класичен луксуз во стилот на Европа Хотелот се состои од 150 исклучителни соби за гости, десет ресторани и барови, фитнес и спа објекти. Некои соби имаат одличен поглед на страната Марунучи на станицата Токио, а има и области каде престојните гости можат да бараат нагоре за да ги видат дизајните на куполите и долу во станицата самото. Не само што е внатрешната услуга не е прецизна, останувајќи гости кои пристигнуваат од Нарита експрес воз од аеродромот Нарита или со воз куршум може да ужива во беспрекорна услуга на врата до врата. Блиски места во близина на станицата Токио Во рамките на неколку места има место за разгледување места лесно одење на станицата во Токио, вклучувајќи ги и деловните области Марунучи и Отемачи и Империјалната палата. Од зградите на облакодерите околу Токио станицата од страната на Марунучи, Марунучи Зграда, зграда Шин-Марунучи и јапонската пошта Кула KITTE им нудат на посетителите најразновидни искуства за купување и јадење. Терасите на овие три згради исто така нудат убав поглед на фасадата на црвена тула на Токио Станица. Далеку, Империјалната палата и Империјската палата Источна градина, кои се наоѓаат на некогашните терени на замокот Едо, направете едукативна и културна посета. И тоа го заклучува нашиот список на работи што треба да ги знаете за станицата во Токио. Се надевам дека ова ви даде идеја за работите што треба да ги направите во и околу станицата. За повеќе информации или за да гледате друго видео, кликнете на врските на екранот сега или заглавете во текот на Јапонија Водач, ком, вашиот сеопфатен, ажуриран туристички водич, од прва рака од Јапонија. Благодарам што гледавте. Бидете сигурни да се претплатите и да кликнете на bellвончето за известување за повеќе видеа за Јапонија. Среќни патувања!

7 работи што треба да знаете за станицата во Токио | јапон- guide.com

Learn more about Tokyo Station: www.japan-guide.com/ad/japan-rail-cafe/ Originally constructed in 1914, Tokyo Station is one of the largest train stations in Japan, used by many people everyday. As a transit hub with a dense network of local and bullet train lines, most travelers would pass through at least once during their stay in eastern Japan. Additionally, the station is also the zero mile marker for many train lines. With its multiple levels and labyrinth of shopping and dining streets, Tokyo Station can be quite confusing to travelers. However, it is a great place to spend a day and to make things easier, we have compiled a list of 7 things to know about Tokyo Station. - Video Credits - Host and Narrator: Raina Ong Videographer: Charles Sabas Producers: Raina Ong, Stefan Schauwecker & Export Japan
what to do in tokyo, best shops in Japan, tatami room, ekiben, imperial palace, ginza, japanese bento, marunouchi, imperial gardenm, travel in Japan, japanese travel ideas, tourist, japan rail pass, sightseeing, japanese food, japanese cafe, japanese architecture, japanese souvenirs, what to do in Tokyo Station, japan rail cafe, shinkansen, japan, guide, tokyo station, sushi, travel, japanese museum, best japanese food, japan railways, japanese restaurant, japanese bullet train,
< ?xml version="1.0" encoding="utf-8" ?><>

< start="3.159" dur="5.491"> Служат над половина милион патници на ден, Токио станицата е една од најпрометните станици >

< start="8.65" dur="1.52"> во Јапонија. >

< start="10.17" dur="5.45"> Станицата за прв пат се отвори за јавноста пред нешто повеќе од 100 години и брзо стана транзит >

< start="15.62" dur="3.31"> центар што го поврзува Токио со остатокот од Јапонија. >

< start="18.93" dur="5.28"> Станицата во Токио е исто така и нулта милја за многу железнички линии. >

< start="24.21" dur="5.09"> Денес, станицата во Токио што ја знаеме и ја сакаме е резултат на години на реставрација >

< start="29.3" dur="1.66"> и градежништвото. >

< start="30.96" dur="5.759"> Страната Марунучи неодамна е вратена на својата поранешна, историска слава, додека Јаесу >

< start="36.719" dur="4.191"> страна нуди модерен и современ изглед. >

< start="40.91" dur="5.6"> Со своите повеќе нивоа и огромно подземје што нуди широк спектар на шопинг, јадење >

< start="46.51" dur="6.75"> и услуги, лесно е да се помине цел ден дружејќи се во станицата Токио и неговата близина. >

< start="53.26" dur="8.54"> Да ги направиме работите поедноставни за вас, составивме список од 7 работи што треба да ги знаете за станицата во Токио. >

< start="61.8" dur="5.2"> ЈАПАНСКИ ILЕЛЕРНИЦИ КАФЕ ЈАПАНСКИОТ ILЕЛИНГ КАФЕ беше првиот од ваков вид >

< start="67" dur="2.43"> да се отвори во Јапонија. >

< start="69.43" dur="4.779"> Сместена од Централната порта Јаесу на станицата Токио, се состои од патување >

< start="74.209" dur="5.541"> бројач и ресторан кој нуди патници со ажурирани информации за патувања и јапонски јазик >

< start="79.75" dur="2.08"> садови. >

< start="81.83" dur="5.5"> Внатрешниот декор и сувенирите во кафулето „ЈАПАН РЕILИЛ“ периодично се менуваат и се фокусираат на тоа >

< start="87.33" dur="4.36"> различен регион на Јапонија секој пат. >

< start="91.69" dur="5.36"> Персоналот на патничкиот центар нуди совети и информации за разгледување, како и процеси >

< start="97.05" dur="3.769"> железнички премин и купување билети. >

< start="100.819" dur="5.461"> Овие услуги обезбедуваат непречен и безболен процес на подготовка на патувања, што е непроценливо >

< start="106.28" dur="1.95"> при посета на ново место. >

< start="108.23" dur="6.62"> Голем интерактивен екран прикажува патни видеа, како и низа активности. >

< start="114.85" dur="5.29"> Кафето е пријатно и случајно место, што е одлично за средба со пријатели или поминување на време >

< start="120.14" dur="2.86"> пред или после возење со воз. >

< start="123" dur="4.91"> Вечерите можат со нетрпение да очекуваат јапонски јадења, и да ги спарат со голем број алкохолни >

< start="127.91" dur="2.64"> и безалкохолни пијалоци. >

< start="130.55" dur="5.18"> Исто така може да се купат и бенто кутии за takeaway, за оние кои се кратки на време. >

< start="135.73" dur="6.62"> Конечно, традиционално украсената област за татами-мат во одделот за кафе им нуди на посетителите >

< start="142.35" dur="6.13"> фотогенично место за фотографирање на комеморативните слики. >

< start="148.48" dur="5.66"> услуга ecbo наметка Пронаоѓање на испразнет шкаф за пари во станицата Токио >

< start="154.14" dur="4.16"> може да биде потрага по залудност, особено за време на сезоната на врвови. >

< start="158.3" dur="4.76"> Користењето на услугата ecbo наметка му овозможува на некој да ја прескокне целата таа кавга и директно на >

< start="163.06" dur="1.96"> слободен ден за багаж. >

< start="165.02" dur="4.56"> Мулти-дневни услуги за чување багаж се нудат и со еко наметка, што е добра опција >

< start="169.58" dur="3.35"> за оние кои сакаат да патуваат светло за патувања преку ноќ. >

< start="172.93" dur="4.15"> Во станицата во Токио има повеќе бројачи на наметки на екто наметки. >

< start="177.08" dur="4.95"> За да ја искористите оваа услуга, едноставно направете резервација и плаќање на вашиот багаж на еко >

< start="182.03" dur="6.29"> веб-страница на наметка и одете до пултот на денот да го испуштите багажот. >

< start="188.32" dur="5.43"> Токио станица Марунучи зграда Оригиналната зграда на Токио станицата е дизајнирана >

< start="193.75" dur="5.48"> од Татсуно Кинго, илустративен јапонски архитект од почетокот на 20 век и >

< start="199.23" dur="1.8"> завршен во 1914 година. >

< start="201.03" dur="6.32"> Сепак, зградата на станицата беше тешко оштетена за време на Втората светска војна и само поедноставена верзија >

< start="207.35" dur="3.15"> на зградата беше реконструирана по војната. >

< start="210.5" dur="5.25"> Од 2007 до 2012 година, зградата на станицата беше вратена во својата предвоена слава. >

< start="215.75" dur="4.86"> Потоа беа потребни уште пет години за да се разубави плоштадот пред станицата. >

< start="220.61" dur="4.95"> Денес, посетителите можат да видат како изгледала станицата Токио кога била за прв пат изградена >

< start="225.56" dur="7.68"> во 1914 година заврши со куполи на северниот и јужниот крај соодветно. >

< start="233.24" dur="5.1"> Галерија на станици во Токио Галеријата за станици во Токио е уметнички музеј >

< start="238.34" dur="3.33"> сместена во зградата на Токио станицата Марунучи. >

< start="241.67" dur="4.15"> Покрај привремените изложби, галеријата е одлично место за гледање на некои од нив >

< start="245.82" dur="5.62"> оригиналниот brickидари и внатрешниот структурен дизајн на Токио станицата, кој нуди уникатно >

< start="251.44" dur="5.15"> спој на уметноста и културното наследство. >

< start="256.59" dur="3.75"> Јадење и тргување со патници низ Токио станицата никогаш нема >

< start="260.34" dur="5.14"> мораат да се грижат дека се гладни или не пронашле нешто што можеби или не треба. >

< start="265.48" dur="4.47"> Постојат огромен број ресторани и продавници, како во околината, така и надвор >

< start="269.95" dur="2.64"> на слободен пристап до областа на Токио станицата. >

< start="272.59" dur="5.72"> Во рамките на скокотното подрачје се наоѓаат местата за пазарење и јадење Гранста и екуте каде што има >

< start="278.31" dur="6.32"> може да најдете голема разновидност на подготвени да јадат оброци, десерти и сувенири за одење, како и >

< start="284.63" dur="7.42"> Екибенија Матури, популарна бенто продавница која продава боксови за ручеци од целата земја. >

< start="292.05" dur="4.38"> Надвор во слободно пристапна област, Кујната Стрит е само еден од многуте ресторани >

< start="296.43" dur="6.53"> зони кои нудат широк спектар на опции за јадење. >

< start="302.96" dur="5.45"> Хотелот станица во Токио Хотелот станица Токио се отвори во 1915 година, како >

< start="308.41" dur="5"> луксузен хотел угостителски за угледните гости од странство и локално ниво. >

< start="313.41" dur="4.82"> Сместено во зградата на Токио станицата Марунучи, класичен луксуз во стилот на Европа >

< start="318.23" dur="5.46"> Хотелот се состои од 150 исклучителни соби за гости, десет ресторани и барови, фитнес и >

< start="323.69" dur="2.47"> спа објекти. >

< start="326.16" dur="5.01"> Некои соби имаат одличен поглед на страната Марунучи на станицата Токио, а има и области >

< start="331.17" dur="5.24"> каде престојните гости можат да бараат нагоре за да ги видат дизајните на куполите и долу во станицата >

< start="336.41" dur="1.5"> самото. >

< start="337.91" dur="5.47"> Не само што е внатрешната услуга не е прецизна, останувајќи гости кои пристигнуваат од Нарита експрес >

< start="343.38" dur="8.17"> воз од аеродромот Нарита или со воз куршум може да ужива во беспрекорна услуга на врата до врата. >

< start="351.55" dur="6.31"> Блиски места во близина на станицата Токио Во рамките на неколку места има место за разгледување места >

< start="357.86" dur="5.75"> лесно одење на станицата во Токио, вклучувајќи ги и деловните области Марунучи и Отемачи >

< start="363.61" dur="2.04"> и Империјалната палата. >

< start="365.65" dur="5.14"> Од зградите на облакодерите околу Токио станицата од страната на Марунучи, Марунучи >

< start="370.79" dur="5.439"> Зграда, зграда Шин-Марунучи и јапонската пошта Кула KITTE им нудат на посетителите >

< start="376.229" dur="3.851"> најразновидни искуства за купување и јадење. >

< start="380.08" dur="5.089"> Терасите на овие три згради исто така нудат убав поглед на фасадата на црвена тула на Токио >

< start="385.169" dur="1.411"> Станица. >

< start="386.58" dur="5.22"> Далеку, Империјалната палата и Империјската палата Источна градина, кои се наоѓаат >

< start="391.8" dur="6.02"> на некогашните терени на замокот Едо, направете едукативна и културна посета. >

< start="397.82" dur="3.5"> И тоа го заклучува нашиот список на работи што треба да ги знаете за станицата во Токио. >

< start="401.32" dur="4.21"> Се надевам дека ова ви даде идеја за работите што треба да ги направите во и околу станицата. >

< start="405.53" dur="5.78"> За повеќе информации или за да гледате друго видео, кликнете на врските на екранот сега или заглавете >

< start="411.31" dur="6.199"> во текот на Јапонија Водач, ком, вашиот сеопфатен, ажуриран туристички водич, од прва рака од Јапонија. >

< start="417.509" dur="1"> Благодарам што гледавте. >

< start="418.509" dur="5.131"> Бидете сигурни да се претплатите и да кликнете на bellвончето за известување за повеќе видеа за Јапонија. >

< start="423.64" dur="0.86"> Среќни патувања! >