427s 7 Gjërat për të ditur në lidhje me Stacionin Tokio | japan-guide.com images and subtitles

Shërbyer mbi gjysmë milioni pasagjerë në ditë, Stacioni Tokio është një nga stacionet më të ngarkuara në Japoni. Stacioni u hap për herë të parë për publikun pak më shumë se 100 vjet më parë dhe u bë shpejt një tranzit qendër që lidh Tokion me pjesën tjetër të Japonisë. Stacioni Tokio është gjithashtu shënuesi zero i kilometrave për shumë linja treni. Sot, Stacioni i Tokios që ne e njohim dhe e duam është rezultat i viteve të restaurimit dhe ndërtimi. Ana Marunouchi së fundmi është rikthyer në lavdinë e saj të mëparshme, historike, ndërsa Yaesu ana ofron një pamje moderne dhe bashkëkohore. Me nivelet e tij të shumta dhe nëntokësore të gjerë që ofrojnë një larmi të gjerë pazar, ngrënie dhe shërbime, është e lehtë të kalosh një ditë të tërë duke u varur në Stacionin Tokio dhe afërsinë e saj. Për t'i bërë gjërat më të thjeshta për ju, ne kemi përpiluar një listë prej 7 gjërave që duhet të dini rreth Stacionit të Tokios. CAFE RREGULLORE JAPANI Kafe kafeje JAPANI ishte e para e këtij lloji për tu hapur në Japoni. E vendosur përtej Portës Qendrore Yaesu të Stacionit të Tokios, ajo përbëhet nga një udhëtim banak dhe një restorant që ofron për udhëtarët informacion të azhurnuar të udhëtimit dhe japonezisht enët. Dekori i brendshëm dhe suveniret në CAFE RAJONI JAPAN ndryshojnë periodikisht dhe përqendrohen në një rajon i ndryshëm i Japonisë çdo herë. Stafi në banakun e udhëtimit ofrojnë këshilla dhe informacione për ndonjë gjë, si dhe proces kalimi hekurudhor dhe blerjet e biletave. Këto shërbime ofrojnë një proces të qetë dhe pa dhimbje të përgatitjes së udhëtimit, i cili është i paçmueshëm kur vizitoni një vend të ri. Një ekran i madh interaktiv shfaq videot e udhëtimit, si dhe një sërë aktivitetesh. Kafeja është një vend komod dhe i rastësishëm, i cili është i shkëlqyeshëm për të takuar miq ose për të kaluar kohë para ose pas një udhëtimi me tren. Darkat mund të presin me gatime enët japoneze dhe t'i çiftojnë me një larmi të madhe alkoolike dhe pije joalkoolike. Kuti bento takeaway gjithashtu mund të blihen, për ata që janë në kohë të shkurtër. Më në fund, një zonë e dekoruar tradicionalisht me tatami në seksionin e kafeneve u ofron vizitorëve një vend fotogjenik për të bërë fotografi përkujtimore. shërbim mashtrimi ecbo Gjetja e një dollap me kyç të lira monedhash në Stacionin Tokio mund të jetë një kërkim në kotësi sidomos gjatë sezonit të pikut. Përdorimi i shërbimit të mantelit ekbo lejon që dikush të kalojë të gjithë atë sherr dhe drejt e në një ditë pa bagazhe. Shërbime për ruajtjen e bagazheve shumë-ditore ofrohen edhe me mantelin ekbo, i cili është një opsion i mirë për ata që duan të udhëtojnë dritë gjatë udhëtimeve gjatë natës. Ekzistojnë numërues të shumëfishtë të manteleve të ekbo-s në Stacionin Tokio. Për të përdorur këtë shërbim, thjesht bëni rezervimin dhe pagesën e bagazhit tuaj në ekbo uebfaqen e mantelit dhe drejtohuni tek banaku ditën për të hequr bagazhin tuaj. Tokio Stacioni Marunouchi Ndërtesa origjinale e Stacionit të Tokios ishte projektuar nga Tatsuno Kingo, një arkitekt i shquar japonez nga fillimi i shekullit të 20-të, dhe përfunduar në 1914. Sidoqoftë, ndërtesa e stacionit u dëmtua shumë gjatë WW2 dhe vetëm një version i thjeshtuar e ndërtesës u rindërtua pas luftës. Nga viti 2007 deri në vitin 2012, ndërtesa e stacionit u rikthye në lavdinë e tij të paraluftës. Më pas u deshën edhe pesë vjet të tjera që sheshi para stacionit të zbukurohej. Sot, vizitorët mund të shohin se si dukej Stacioni i Tokios kur u ndërtua për herë të parë në 1914, i plotë me kupolat në skajet veriore dhe jugore përkatësisht. Galeria e Stacionit Tokio Galeria e Stacionit të Tokios është një muze arti ndodhet brenda ndërtesës së Stacionit të Tokios Marunouchi. Përveç ekspozitave të përkohshme, galeria është një vend i shkëlqyeshëm për të parë disa prej tyre punimi origjinal i tullave dhe dizajni strukturor i brendshëm i Tokios Station, i cili ofron një unike përzierje e artit dhe trashëgimisë kulturore. Darkëtarët për darkë dhe blerje përmes Stacionit të Tokios nuk do të jenë kurrë duhet të shqetësohen për urinë apo mos gjetjen e diçkaje që mund ose nuk mund të ketë nevojë. Ka një mori restorantesh dhe dyqanesh si brenda zonës së shënjestruar ashtu edhe jashtë saj në zonën e lirë për të hyrë në Tokio Station. Brenda zonës së shënjestruar janë zonat e pazar dhe ngrënie Gransta dhe ecute ku një mund të gjeni një larmi të madhe të gatshme për të ngrënë vakte, ëmbëlsira dhe suvenire për të shkuar, si dhe Ekibenya Matsuri, një dyqan i famshëm bento që shet dreka me boks nga e gjithë vendi. Jashtë në zonën e lirë për të hyrë, Kitchen Street është vetëm një nga restorantet e shumtë zonat që ofrojnë një larmi opsionesh ngrënieje. Hoteli i Stacionit të Tokios Hotel Tokio Station u hap në 1915 si një hotel luksoz që furnizon mysafirët e shquar nga jashtë dhe brenda vendit. E vendosur brenda Ndërtesës së Stacionit të Tokios Marunouchi, luksi klasik me stil evropian Hoteli përbëhet nga 150 dhoma të hollësishme të miqve, dhjetë restorante dhe bare, dhe palestër dhe lehtësirat spa. Disa dhoma ofrojnë një pamje të shkëlqyeshme të anës Marunouchi të Stacionit të Tokios, dhe ka zona ku të ftuarit mund të shikojnë lart për të parë modelet e kupolave ​​dhe poshtë në stacion në vetvete. Jo vetëm që shërbimi i brendshëm është i përpiktë, duke qëndruar mysafirë të cilët mbërrijnë nga Narita Express treni nga Aeroporti Narita ose me tren plumbash mund të shijoni shërbimin e portierit nga dera në derë të patëmetë. Vende të afërta në afërsi të Stacionit të Tokios Ka disa pika interesante brenda distanca e lehtë në këmbë e Stacionit Tokio, duke përfshirë rrethet e biznesit Marunouchi dhe Otemachi dhe Pallati Imperial. Nga ndërtesat e rrokaqiejt që rrethojnë Stacionin Tokio në anën Marunouchi, Marunouchi Ndërtesa, Ndërtesa Shin-Marunouchi dhe Kulla Kulla e Postës Japoneze KITTE u ofrojnë vizitorëve përvojat më të larmishme të blerjeve dhe ngrënies. Tarracat në këto tre ndërtesa ofrojnë gjithashtu një pamje të këndshme të fasadës së tullave të kuqe të Tokios Station. Më larg, Pallati Imperial dhe Pallati Imperial Garden East, të cilat janë të vendosura në ish-bazat e Kalasë Edo, bëni një vizitë edukative dhe kulturore. Dhe kjo përmbyll listën tonë të gjërave që duhet të dini rreth Stacionit Tokio. Shpresojmë se kjo ju dha një ide për gjërat që duhet të bëni brenda dhe rreth stacionit. Për më shumë informacion ose për të parë një video tjetër, klikoni në lidhjet në ekran tani ose drejtohuni për në Japan Guide dot com, udhëzuesi juaj gjithëpërfshirës, ​​i azhurnuar i udhëtimit, i dorës së parë nga Japonia. Faleminderit per shikimin. Sigurohuni që të regjistroheni dhe klikoni në zile të njoftimit për më shumë video rreth Japonisë. Udhëtime të lumtura!

7 Gjërat për të ditur në lidhje me Stacionin Tokio | japan-guide.com

Learn more about Tokyo Station: www.japan-guide.com/ad/japan-rail-cafe/ Originally constructed in 1914, Tokyo Station is one of the largest train stations in Japan, used by many people everyday. As a transit hub with a dense network of local and bullet train lines, most travelers would pass through at least once during their stay in eastern Japan. Additionally, the station is also the zero mile marker for many train lines. With its multiple levels and labyrinth of shopping and dining streets, Tokyo Station can be quite confusing to travelers. However, it is a great place to spend a day and to make things easier, we have compiled a list of 7 things to know about Tokyo Station. - Video Credits - Host and Narrator: Raina Ong Videographer: Charles Sabas Producers: Raina Ong, Stefan Schauwecker & Export Japan
what to do in tokyo, best shops in Japan, tatami room, ekiben, imperial palace, ginza, japanese bento, marunouchi, imperial gardenm, travel in Japan, japanese travel ideas, tourist, japan rail pass, sightseeing, japanese food, japanese cafe, japanese architecture, japanese souvenirs, what to do in Tokyo Station, japan rail cafe, shinkansen, japan, guide, tokyo station, sushi, travel, japanese museum, best japanese food, japan railways, japanese restaurant, japanese bullet train,
< ?xml version="1.0" encoding="utf-8" ?><>

< start="3.159" dur="5.491"> Shërbyer mbi gjysmë milioni pasagjerë në ditë, Stacioni Tokio është një nga stacionet më të ngarkuara >

< start="8.65" dur="1.52"> në Japoni. >

< start="10.17" dur="5.45"> Stacioni u hap për herë të parë për publikun pak më shumë se 100 vjet më parë dhe u bë shpejt një tranzit >

< start="15.62" dur="3.31"> qendër që lidh Tokion me pjesën tjetër të Japonisë. >

< start="18.93" dur="5.28"> Stacioni Tokio është gjithashtu shënuesi zero i kilometrave për shumë linja treni. >

< start="24.21" dur="5.09"> Sot, Stacioni i Tokios që ne e njohim dhe e duam është rezultat i viteve të restaurimit >

< start="29.3" dur="1.66"> dhe ndërtimi. >

< start="30.96" dur="5.759"> Ana Marunouchi së fundmi është rikthyer në lavdinë e saj të mëparshme, historike, ndërsa Yaesu >

< start="36.719" dur="4.191"> ana ofron një pamje moderne dhe bashkëkohore. >

< start="40.91" dur="5.6"> Me nivelet e tij të shumta dhe nëntokësore të gjerë që ofrojnë një larmi të gjerë pazar, ngrënie >

< start="46.51" dur="6.75"> dhe shërbime, është e lehtë të kalosh një ditë të tërë duke u varur në Stacionin Tokio dhe afërsinë e saj. >

< start="53.26" dur="8.54"> Për t'i bërë gjërat më të thjeshta për ju, ne kemi përpiluar një listë prej 7 gjërave që duhet të dini rreth Stacionit të Tokios. >

< start="61.8" dur="5.2"> CAFE RREGULLORE JAPANI Kafe kafeje JAPANI ishte e para e këtij lloji >

< start="67" dur="2.43"> për tu hapur në Japoni. >

< start="69.43" dur="4.779"> E vendosur përtej Portës Qendrore Yaesu të Stacionit të Tokios, ajo përbëhet nga një udhëtim >

< start="74.209" dur="5.541"> banak dhe një restorant që ofron për udhëtarët informacion të azhurnuar të udhëtimit dhe japonezisht >

< start="79.75" dur="2.08"> enët. >

< start="81.83" dur="5.5"> Dekori i brendshëm dhe suveniret në CAFE RAJONI JAPAN ndryshojnë periodikisht dhe përqendrohen në >

< start="87.33" dur="4.36"> një rajon i ndryshëm i Japonisë çdo herë. >

< start="91.69" dur="5.36"> Stafi në banakun e udhëtimit ofrojnë këshilla dhe informacione për ndonjë gjë, si dhe proces >

< start="97.05" dur="3.769"> kalimi hekurudhor dhe blerjet e biletave. >

< start="100.819" dur="5.461"> Këto shërbime ofrojnë një proces të qetë dhe pa dhimbje të përgatitjes së udhëtimit, i cili është i paçmueshëm >

< start="106.28" dur="1.95"> kur vizitoni një vend të ri. >

< start="108.23" dur="6.62"> Një ekran i madh interaktiv shfaq videot e udhëtimit, si dhe një sërë aktivitetesh. >

< start="114.85" dur="5.29"> Kafeja është një vend komod dhe i rastësishëm, i cili është i shkëlqyeshëm për të takuar miq ose për të kaluar kohë >

< start="120.14" dur="2.86"> para ose pas një udhëtimi me tren. >

< start="123" dur="4.91"> Darkat mund të presin me gatime enët japoneze dhe t'i çiftojnë me një larmi të madhe alkoolike >

< start="127.91" dur="2.64"> dhe pije joalkoolike. >

< start="130.55" dur="5.18"> Kuti bento takeaway gjithashtu mund të blihen, për ata që janë në kohë të shkurtër. >

< start="135.73" dur="6.62"> Më në fund, një zonë e dekoruar tradicionalisht me tatami në seksionin e kafeneve u ofron vizitorëve >

< start="142.35" dur="6.13"> një vend fotogjenik për të bërë fotografi përkujtimore. >

< start="148.48" dur="5.66"> shërbim mashtrimi ecbo Gjetja e një dollap me kyç të lira monedhash në Stacionin Tokio >

< start="154.14" dur="4.16"> mund të jetë një kërkim në kotësi sidomos gjatë sezonit të pikut. >

< start="158.3" dur="4.76"> Përdorimi i shërbimit të mantelit ekbo lejon që dikush të kalojë të gjithë atë sherr dhe drejt e në një >

< start="163.06" dur="1.96"> ditë pa bagazhe. >

< start="165.02" dur="4.56"> Shërbime për ruajtjen e bagazheve shumë-ditore ofrohen edhe me mantelin ekbo, i cili është një opsion i mirë >

< start="169.58" dur="3.35"> për ata që duan të udhëtojnë dritë gjatë udhëtimeve gjatë natës. >

< start="172.93" dur="4.15"> Ekzistojnë numërues të shumëfishtë të manteleve të ekbo-s në Stacionin Tokio. >

< start="177.08" dur="4.95"> Për të përdorur këtë shërbim, thjesht bëni rezervimin dhe pagesën e bagazhit tuaj në ekbo >

< start="182.03" dur="6.29"> uebfaqen e mantelit dhe drejtohuni tek banaku ditën për të hequr bagazhin tuaj. >

< start="188.32" dur="5.43"> Tokio Stacioni Marunouchi Ndërtesa origjinale e Stacionit të Tokios ishte projektuar >

< start="193.75" dur="5.48"> nga Tatsuno Kingo, një arkitekt i shquar japonez nga fillimi i shekullit të 20-të, dhe >

< start="199.23" dur="1.8"> përfunduar në 1914. >

< start="201.03" dur="6.32"> Sidoqoftë, ndërtesa e stacionit u dëmtua shumë gjatë WW2 dhe vetëm një version i thjeshtuar >

< start="207.35" dur="3.15"> e ndërtesës u rindërtua pas luftës. >

< start="210.5" dur="5.25"> Nga viti 2007 deri në vitin 2012, ndërtesa e stacionit u rikthye në lavdinë e tij të paraluftës. >

< start="215.75" dur="4.86"> Më pas u deshën edhe pesë vjet të tjera që sheshi para stacionit të zbukurohej. >

< start="220.61" dur="4.95"> Sot, vizitorët mund të shohin se si dukej Stacioni i Tokios kur u ndërtua për herë të parë >

< start="225.56" dur="7.68"> në 1914, i plotë me kupolat në skajet veriore dhe jugore përkatësisht. >

< start="233.24" dur="5.1"> Galeria e Stacionit Tokio Galeria e Stacionit të Tokios është një muze arti >

< start="238.34" dur="3.33"> ndodhet brenda ndërtesës së Stacionit të Tokios Marunouchi. >

< start="241.67" dur="4.15"> Përveç ekspozitave të përkohshme, galeria është një vend i shkëlqyeshëm për të parë disa prej tyre >

< start="245.82" dur="5.62"> punimi origjinal i tullave dhe dizajni strukturor i brendshëm i Tokios Station, i cili ofron një unike >

< start="251.44" dur="5.15"> përzierje e artit dhe trashëgimisë kulturore. >

< start="256.59" dur="3.75"> Darkëtarët për darkë dhe blerje përmes Stacionit të Tokios nuk do të jenë kurrë >

< start="260.34" dur="5.14"> duhet të shqetësohen për urinë apo mos gjetjen e diçkaje që mund ose nuk mund të ketë nevojë. >

< start="265.48" dur="4.47"> Ka një mori restorantesh dhe dyqanesh si brenda zonës së shënjestruar ashtu edhe jashtë saj >

< start="269.95" dur="2.64"> në zonën e lirë për të hyrë në Tokio Station. >

< start="272.59" dur="5.72"> Brenda zonës së shënjestruar janë zonat e pazar dhe ngrënie Gransta dhe ecute ku një >

< start="278.31" dur="6.32"> mund të gjeni një larmi të madhe të gatshme për të ngrënë vakte, ëmbëlsira dhe suvenire për të shkuar, si dhe >

< start="284.63" dur="7.42"> Ekibenya Matsuri, një dyqan i famshëm bento që shet dreka me boks nga e gjithë vendi. >

< start="292.05" dur="4.38"> Jashtë në zonën e lirë për të hyrë, Kitchen Street është vetëm një nga restorantet e shumtë >

< start="296.43" dur="6.53"> zonat që ofrojnë një larmi opsionesh ngrënieje. >

< start="302.96" dur="5.45"> Hoteli i Stacionit të Tokios Hotel Tokio Station u hap në 1915 si >

< start="308.41" dur="5"> një hotel luksoz që furnizon mysafirët e shquar nga jashtë dhe brenda vendit. >

< start="313.41" dur="4.82"> E vendosur brenda Ndërtesës së Stacionit të Tokios Marunouchi, luksi klasik me stil evropian >

< start="318.23" dur="5.46"> Hoteli përbëhet nga 150 dhoma të hollësishme të miqve, dhjetë restorante dhe bare, dhe palestër dhe >

< start="323.69" dur="2.47"> lehtësirat spa. >

< start="326.16" dur="5.01"> Disa dhoma ofrojnë një pamje të shkëlqyeshme të anës Marunouchi të Stacionit të Tokios, dhe ka zona >

< start="331.17" dur="5.24"> ku të ftuarit mund të shikojnë lart për të parë modelet e kupolave ​​dhe poshtë në stacion >

< start="336.41" dur="1.5"> në vetvete. >

< start="337.91" dur="5.47"> Jo vetëm që shërbimi i brendshëm është i përpiktë, duke qëndruar mysafirë të cilët mbërrijnë nga Narita Express >

< start="343.38" dur="8.17"> treni nga Aeroporti Narita ose me tren plumbash mund të shijoni shërbimin e portierit nga dera në derë të patëmetë. >

< start="351.55" dur="6.31"> Vende të afërta në afërsi të Stacionit të Tokios Ka disa pika interesante brenda >

< start="357.86" dur="5.75"> distanca e lehtë në këmbë e Stacionit Tokio, duke përfshirë rrethet e biznesit Marunouchi dhe Otemachi >

< start="363.61" dur="2.04"> dhe Pallati Imperial. >

< start="365.65" dur="5.14"> Nga ndërtesat e rrokaqiejt që rrethojnë Stacionin Tokio në anën Marunouchi, Marunouchi >

< start="370.79" dur="5.439"> Ndërtesa, Ndërtesa Shin-Marunouchi dhe Kulla Kulla e Postës Japoneze KITTE u ofrojnë vizitorëve >

< start="376.229" dur="3.851"> përvojat më të larmishme të blerjeve dhe ngrënies. >

< start="380.08" dur="5.089"> Tarracat në këto tre ndërtesa ofrojnë gjithashtu një pamje të këndshme të fasadës së tullave të kuqe të Tokios >

< start="385.169" dur="1.411"> Station. >

< start="386.58" dur="5.22"> Më larg, Pallati Imperial dhe Pallati Imperial Garden East, të cilat janë të vendosura >

< start="391.8" dur="6.02"> në ish-bazat e Kalasë Edo, bëni një vizitë edukative dhe kulturore. >

< start="397.82" dur="3.5"> Dhe kjo përmbyll listën tonë të gjërave që duhet të dini rreth Stacionit Tokio. >

< start="401.32" dur="4.21"> Shpresojmë se kjo ju dha një ide për gjërat që duhet të bëni brenda dhe rreth stacionit. >

< start="405.53" dur="5.78"> Për më shumë informacion ose për të parë një video tjetër, klikoni në lidhjet në ekran tani ose drejtohuni >

< start="411.31" dur="6.199"> për në Japan Guide dot com, udhëzuesi juaj gjithëpërfshirës, ​​i azhurnuar i udhëtimit, i dorës së parë nga Japonia. >

< start="417.509" dur="1"> Faleminderit per shikimin. >

< start="418.509" dur="5.131"> Sigurohuni që të regjistroheni dhe klikoni në zile të njoftimit për më shumë video rreth Japonisë. >

< start="423.64" dur="0.86"> Udhëtime të lumtura! >