267s Изработка на реплика од 9-тиот ирачки лустер за садови од 9 век images and subtitles

Јас сум Ендру Хазелден и сум бил грнчар повеќе од 30 години. Мислам дека оној од фасцинациите со сјај во историјата беше дека тие создадоа злато од она што не беше злато и за нив се сметаше дека се алхемичари. Чувствувате дека може да се изгубите при гледањето на бесмисленоста на сјајот тенџере што ве тера да помислите дека сте во друг свет. Сјајот е техника каде што користите метални сулфиди да се создаде iridescent површина на тенџере. Тоа е многу суптилна и сложена техника. Оваа чинија е копија на чинија во Ирак од 9 век. Јас всушност го искористив во правењето на оваа чинија глина од Италија од Дерута што е тампон боја. Па ја земам топката од глина е нешто повеќе од килограм тежина и се фрла на тркалото на грнчарот и може да потрае пет минути за да се фрли формата. Оставено е за неколку дена да се добие кожа тешко. Откако е тешко кожа, тоа е превртено и дека стапалото е свртено. Откако ќе се сврти стапалото, чинијата треба целосно да се исуши на Сонцето и после тоа го има своето прво отпуштање, што е пукање со бисквити тогаш се зема и се натопи во бела глазура што првенствено е калај оксид за да стане бел тогаш повторно е отпуштена. Следниот процес е да се наслика со сјајен пигмент. Пигментот што јас го користам за да го насликам за овој сад главно е направен од бакар сулфид но во него има и малку сребро а ќе се направи и со црвен оксид и глина. Тогаш е калциниран, така што е отпуштен до околу светкава температура - 650 Целзиусови. Откако ќе се калцинираат, земени се и земени и а потоа се меша со оцет тоа е кога тогаш се наслика. Дизајнот на точки беше копиран од овој сад во Ирак од 9 век. Всушност, како да разработат какви четки ги користеле, и се обиделе да користат слична четка. На сјајно отпуштање му е потребна печка што има можност да го намали кислородот се обидувате да создадете атмосфера во која нема кислород со што се намалуваат пигментите за да се извадат среброто и бакарот. Вие создавате чад Начинот на кој го правам тоа е да објавам мали парчиња дрво во печката преку дупката за шпиони и тоа го турка кислородот. Потоа ќе дозволите кислородот да се врати во краток период за да ја исчистите комората и тој спазам на оксидација и намалување е важен за создавање на белката на тенџерето. Кога тенџерето излегува од сјаен печки, сепак изгледа како само глина покриени во глина тогаш треба да го триете окерот со абразив. Тогаш ќе се запознаете дали експлозијата работела или не затоа што ако има работено, ќе започнете да гледате несетена црвена или сребрена боја. Така, тоа е најфантастичниот дел од триењето на садовите после отпуштањето никогаш не сте сигурни што ќе се случи и резултатите не се предвидливи но тоа е дека безизлезноста се чини дека има свој сопствен живот. Вие понекогаш треба да го навалите тенџерето кон светлината за да ја видите бесмисленоста така во зависност од аголот што го држите тенџере зависи од тоа дали ја гледате бесмисленоста или не. Па се чини дека се случува прилично мистериозно нешто што се случува

Изработка на реплика од 9-тиот ирачки лустер за садови од 9 век

In 9th century Iraq, potters who could master the lustre technique were considered alchemists - people who could turn dull clay into something almost gold. We teamed up with ceramicist Andrew Hazelden to see if he could recreate a 9th century Iraqi lustre bowl in the British Museum collection. To find out more about the original bowl: bit.ly/33t6ca6 To see this bowl in person, as well as other amazing objects from the historic and contemporary Islamic world, check out The Albukhary Foundation Gallery of the Islamic world: bit.ly/3a4TKQf
Archaeology, Museum, Art, British Museum, Anthropology, History,
< ?xml version="1.0" encoding="utf-8" ?><>

< start="7.76" dur="5.24"> Јас сум Ендру Хазелден и сум бил грнчар повеќе од 30 години. >

< start="13" dur="3.96"> Мислам дека оној од фасцинациите со сјај во историјата >

< start="16.96" dur="2.42"> беше дека тие создадоа злато >

< start="19.38" dur="2.2"> од она што не беше злато >

< start="21.58" dur="2.8"> и за нив се сметаше дека се алхемичари. >

< start="24.38" dur="1.92"> Чувствувате дека може да се изгубите >

< start="26.3" dur="2.96"> при гледањето на бесмисленоста на сјајот тенџере >

< start="29.26" dur="5.4"> што ве тера да помислите дека сте во друг свет. >

< start="34.66" dur="5.28"> Сјајот е техника каде што користите метални сулфиди >

< start="39.94" dur="4.8"> да се создаде iridescent површина на тенџере. >

< start="44.74" dur="4.06"> Тоа е многу суптилна и сложена техника. >

< start="48.8" dur="6.14"> Оваа чинија е копија на чинија во Ирак од 9 век. >

< start="54.94" dur="7.92"> Јас всушност го искористив во правењето на оваа чинија глина од Италија од Дерута >

< start="62.86" dur="4.8"> што е тампон боја. >

< start="67.66" dur="1.46"> Па ја земам топката од глина е >

< start="69.12" dur="4.48"> нешто повеќе од килограм тежина и се фрла на тркалото на грнчарот >

< start="73.6" dur="7.2"> и може да потрае пет минути за да се фрли формата. >

< start="80.8" dur="4.58"> Оставено е за неколку дена да се добие кожа тешко. >

< start="85.38" dur="4.33"> Откако е тешко кожа, тоа е превртено и дека стапалото е свртено. >

< start="89.71" dur="5.77"> Откако ќе се сврти стапалото, чинијата треба целосно да се исуши на Сонцето >

< start="95.48" dur="5.12"> и после тоа го има своето прво отпуштање, што е пукање со бисквити >

< start="100.6" dur="4.54"> тогаш се зема и се натопи во бела глазура >

< start="105.14" dur="3.689"> што првенствено е калај оксид за да стане бел >

< start="108.829" dur="3.651"> тогаш повторно е отпуштена. >

< start="112.48" dur="4.16"> Следниот процес е да се наслика со сјајен пигмент. >

< start="116.64" dur="7.26"> Пигментот што јас го користам за да го насликам за овој сад главно е направен од бакар сулфид >

< start="123.9" dur="4.46"> но во него има и малку сребро >

< start="128.36" dur="4.86"> а ќе се направи и со црвен оксид и глина. >

< start="133.22" dur="6.96"> Тогаш е калциниран, така што е отпуштен до околу светкава температура - 650 Целзиусови. >

< start="140.18" dur="3"> Откако ќе се калцинираат, земени се и земени и >

< start="143.18" dur="6.72"> а потоа се меша со оцет тоа е кога тогаш се наслика. >

< start="150.12" dur="6.06"> Дизајнот на точки беше копиран од овој сад во Ирак од 9 век. >

< start="156.18" dur="4.6"> Всушност, како да разработат какви четки ги користеле, и се обиделе да користат слична четка. >

< start="160.78" dur="6.15"> На сјајно отпуштање му е потребна печка што има можност да го намали кислородот >

< start="166.93" dur="3.59"> се обидувате да создадете атмосфера во која нема кислород >

< start="170.52" dur="5.68"> со што се намалуваат пигментите за да се извадат среброто и бакарот. >

< start="176.2" dur="1.46"> Вие создавате чад >

< start="177.66" dur="6.96"> Начинот на кој го правам тоа е да објавам мали парчиња дрво во печката преку дупката за шпиони >

< start="184.62" dur="2.84"> и тоа го турка кислородот. >

< start="187.46" dur="4.68"> Потоа ќе дозволите кислородот да се врати во краток период за да ја исчистите комората >

< start="192.14" dur="9.069"> и тој спазам на оксидација и намалување е важен за создавање на белката на тенџерето. >

< start="201.5" dur="5.129"> Кога тенџерето излегува од сјаен печки, сепак изгледа како само глина >

< start="206.629" dur="2.351"> покриени во глина >

< start="208.98" dur="8.82"> тогаш треба да го триете окерот со абразив. >

< start="217.8" dur="5.4"> Тогаш ќе се запознаете дали експлозијата работела или не >

< start="223.2" dur="4.4"> затоа што ако има работено, ќе започнете да гледате несетена црвена или сребрена боја. >

< start="227.6" dur="5.43"> Така, тоа е најфантастичниот дел од триењето на садовите после отпуштањето >

< start="233.03" dur="5.51"> никогаш не сте сигурни што ќе се случи и резултатите не се предвидливи >

< start="238.54" dur="5.6"> но тоа е дека безизлезноста се чини дека има свој сопствен живот. >

< start="244.18" dur="7.1"> Вие понекогаш треба да го навалите тенџерето кон светлината за да ја видите бесмисленоста >

< start="251.28" dur="2.819"> така во зависност од аголот што го држите тенџере зависи од тоа дали >

< start="254.099" dur="2.421"> ја гледате бесмисленоста или не. >

< start="256.52" dur="7.42"> Па се чини дека се случува прилично мистериозно нешто што се случува >