267s Bërja e një kopje të tasit lustreware të Irakut të shekullit të 9-të images and subtitles

Unë jam Andrew Hazelden dhe kam qenë një poçar për më shumë se 30 vjet. Unë mendoj se ai nga magjepsjet me shkëlqim në histori ishte se po krijonin ar nga ajo që nuk ishte prej ari dhe ata mendohej se ishin alkimistë. Ju mendoni se mund të humbeni në shikimin e ylberësisë së një tenxhere me shkëlqim gjë që të bën të mendosh që je në një botë tjetër. Shkëlqimi është teknika ku ju përdorni sulfatet metalike për të krijuar një sipërfaqe të ylbertë në tenxhere. Shtë një teknikë shumë delikate dhe komplekse. Kjo tas është një kopje e një tas në Irak të shekullit të 9-të. Unë në fakt e kam përdorur në bërjen e këtij tasi një balte nga Italia nga Deruta e cila është një ngjyrë buff. Kështu që unë marr topin prej balte është pak më shumë se një kilogram në peshë dhe hidhet në timonin e poçarit dhe mund të duhen pesë minuta për të hedhur formën. Mbetet për dy ditë për të marrë lëkurë të fortë. Sapo është e vështirë lëkure është e kthyer përmbys dhe se këmba është e kthyer. Pasi këmba është kthyer, tas duhet të thahet plotësisht në Diell dhe pas kësaj ajo ka qitjen e saj të parë e cila është shkrepja e biskotave atëherë është marrë dhe zhytur në një lustër të bardhë i cili është kryesisht oksidi i kallajit për ta bërë atë të bardhë atëherë është përsëri i pushuar. Procesi tjetër është pikturimi i tij me pigmentin e shkëlqimit. Pigmenti që unë jam duke përdorur për të pikturuar për këtë tas është bërë kryesisht nga sulfat bakri por gjithashtu ka ca argjend në të dhe do të bëhet gjithashtu me një oksid të kuq dhe argjilë. Thenshtë e kalcinuar kështu që është e shkrepur deri në temperaturë të ndezur - 650 celsius. Pasi të jetë kalcinuar është marrë dhe tokë dhe dhe më pas përzihet me uthull që është kur pikturohet më pas. Dizajni i pikave u kopjua nga kjo tas në Irak i shekullit të 9-të. Në fakt se si të punojnë se çfarë furça kanë përdorur dhe u përpoqën të përdorin një furçë të ngjashme. Një shkrepje me shkëlqim ka nevojë për një furrë që ka aftësinë për të zvogëluar oksigjenin po përpiqeni të krijoni një atmosferë ku nuk ka oksigjen gjë që zvogëlon pigmentet për të nxjerrë argjendin dhe bakrin. Ju krijoni tym Mënyra se si e bëj këtë është të postoj copa të vogla druri në furrë përmes vrimës së spiunit dhe kjo shtyn oksigjenin. Pastaj lejoni që oksigjeni të kthehet për një periudhë të shkurtër për të pastruar dhomën dhe që spazma dhe spazma zvogëlues është e rëndësishme për të krijuar ngjyrosjen e ylberit në vazo. Kur tenxhere del nga një furrë me shkëlqim ende duket sikur është thjesht argjilë mbuluar në argjilë atëherë duhet të fërkoni okërin me një me një gërryes. Ju merrni vesh atëherë nëse zjarri i shpërthimit ka funksionuar apo jo sepse nëse ajo ka funksionuar do të filloni të shihni një të kuqe të ndritshme ose një argjend. Pra, kjo është pjesa më magjike është fërkimi i enëve pas shkrepjes nuk jeni kurrë i sigurt se çfarë do të ndodhë dhe rezultatet nuk janë të parashikueshme por është iridescence duket se ka një jetë të vetin. Ndonjëherë duhet të rrëshqisni tenxheren në drejtim të dritës për të parë ngjyrosjen kështu që në varësi të këndit që mbani tenxhere varet nëse ju shikoni iridescence apo jo. Kështu që duket mjaft diçka misterioze që po ndodh

Bërja e një kopje të tasit lustreware të Irakut të shekullit të 9-të

In 9th century Iraq, potters who could master the lustre technique were considered alchemists - people who could turn dull clay into something almost gold. We teamed up with ceramicist Andrew Hazelden to see if he could recreate a 9th century Iraqi lustre bowl in the British Museum collection. To find out more about the original bowl: bit.ly/33t6ca6 To see this bowl in person, as well as other amazing objects from the historic and contemporary Islamic world, check out The Albukhary Foundation Gallery of the Islamic world: bit.ly/3a4TKQf
Archaeology, Museum, Art, British Museum, Anthropology, History,
< ?xml version="1.0" encoding="utf-8" ?><>

< start="7.76" dur="5.24"> Unë jam Andrew Hazelden dhe kam qenë një poçar për më shumë se 30 vjet. >

< start="13" dur="3.96"> Unë mendoj se ai nga magjepsjet me shkëlqim në histori >

< start="16.96" dur="2.42"> ishte se po krijonin ar >

< start="19.38" dur="2.2"> nga ajo që nuk ishte prej ari >

< start="21.58" dur="2.8"> dhe ata mendohej se ishin alkimistë. >

< start="24.38" dur="1.92"> Ju mendoni se mund të humbeni >

< start="26.3" dur="2.96"> në shikimin e ylberësisë së një tenxhere me shkëlqim >

< start="29.26" dur="5.4"> gjë që të bën të mendosh që je në një botë tjetër. >

< start="34.66" dur="5.28"> Shkëlqimi është teknika ku ju përdorni sulfatet metalike >

< start="39.94" dur="4.8"> për të krijuar një sipërfaqe të ylbertë në tenxhere. >

< start="44.74" dur="4.06"> Shtë një teknikë shumë delikate dhe komplekse. >

< start="48.8" dur="6.14"> Kjo tas është një kopje e një tas në Irak të shekullit të 9-të. >

< start="54.94" dur="7.92"> Unë në fakt e kam përdorur në bërjen e këtij tasi një balte nga Italia nga Deruta >

< start="62.86" dur="4.8"> e cila është një ngjyrë buff. >

< start="67.66" dur="1.46"> Kështu që unë marr topin prej balte është >

< start="69.12" dur="4.48"> pak më shumë se një kilogram në peshë dhe hidhet në timonin e poçarit >

< start="73.6" dur="7.2"> dhe mund të duhen pesë minuta për të hedhur formën. >

< start="80.8" dur="4.58"> Mbetet për dy ditë për të marrë lëkurë të fortë. >

< start="85.38" dur="4.33"> Sapo është e vështirë lëkure është e kthyer përmbys dhe se këmba është e kthyer. >

< start="89.71" dur="5.77"> Pasi këmba është kthyer, tas duhet të thahet plotësisht në Diell >

< start="95.48" dur="5.12"> dhe pas kësaj ajo ka qitjen e saj të parë e cila është shkrepja e biskotave >

< start="100.6" dur="4.54"> atëherë është marrë dhe zhytur në një lustër të bardhë >

< start="105.14" dur="3.689"> i cili është kryesisht oksidi i kallajit për ta bërë atë të bardhë >

< start="108.829" dur="3.651"> atëherë është përsëri i pushuar. >

< start="112.48" dur="4.16"> Procesi tjetër është pikturimi i tij me pigmentin e shkëlqimit. >

< start="116.64" dur="7.26"> Pigmenti që unë jam duke përdorur për të pikturuar për këtë tas është bërë kryesisht nga sulfat bakri >

< start="123.9" dur="4.46"> por gjithashtu ka ca argjend në të >

< start="128.36" dur="4.86"> dhe do të bëhet gjithashtu me një oksid të kuq dhe argjilë. >

< start="133.22" dur="6.96"> Thenshtë e kalcinuar kështu që është e shkrepur deri në temperaturë të ndezur - 650 celsius. >

< start="140.18" dur="3"> Pasi të jetë kalcinuar është marrë dhe tokë dhe >

< start="143.18" dur="6.72"> dhe më pas përzihet me uthull që është kur pikturohet më pas. >

< start="150.12" dur="6.06"> Dizajni i pikave u kopjua nga kjo tas në Irak i shekullit të 9-të. >

< start="156.18" dur="4.6"> Në fakt se si të punojnë se çfarë furça kanë përdorur dhe u përpoqën të përdorin një furçë të ngjashme. >

< start="160.78" dur="6.15"> Një shkrepje me shkëlqim ka nevojë për një furrë që ka aftësinë për të zvogëluar oksigjenin >

< start="166.93" dur="3.59"> po përpiqeni të krijoni një atmosferë ku nuk ka oksigjen >

< start="170.52" dur="5.68"> gjë që zvogëlon pigmentet për të nxjerrë argjendin dhe bakrin. >

< start="176.2" dur="1.46"> Ju krijoni tym >

< start="177.66" dur="6.96"> Mënyra se si e bëj këtë është të postoj copa të vogla druri në furrë përmes vrimës së spiunit >

< start="184.62" dur="2.84"> dhe kjo shtyn oksigjenin. >

< start="187.46" dur="4.68"> Pastaj lejoni që oksigjeni të kthehet për një periudhë të shkurtër për të pastruar dhomën >

< start="192.14" dur="9.069"> dhe që spazma dhe spazma zvogëlues është e rëndësishme për të krijuar ngjyrosjen e ylberit në vazo. >

< start="201.5" dur="5.129"> Kur tenxhere del nga një furrë me shkëlqim ende duket sikur është thjesht argjilë >

< start="206.629" dur="2.351"> mbuluar në argjilë >

< start="208.98" dur="8.82"> atëherë duhet të fërkoni okërin me një me një gërryes. >

< start="217.8" dur="5.4"> Ju merrni vesh atëherë nëse zjarri i shpërthimit ka funksionuar apo jo >

< start="223.2" dur="4.4"> sepse nëse ajo ka funksionuar do të filloni të shihni një të kuqe të ndritshme ose një argjend. >

< start="227.6" dur="5.43"> Pra, kjo është pjesa më magjike është fërkimi i enëve pas shkrepjes >

< start="233.03" dur="5.51"> nuk jeni kurrë i sigurt se çfarë do të ndodhë dhe rezultatet nuk janë të parashikueshme >

< start="238.54" dur="5.6"> por është iridescence duket se ka një jetë të vetin. >

< start="244.18" dur="7.1"> Ndonjëherë duhet të rrëshqisni tenxheren në drejtim të dritës për të parë ngjyrosjen >

< start="251.28" dur="2.819"> kështu që në varësi të këndit që mbani tenxhere varet nëse >

< start="254.099" dur="2.421"> ju shikoni iridescence apo jo. >

< start="256.52" dur="7.42"> Kështu që duket mjaft diçka misterioze që po ndodh >