45s Саид Хавид: „Секој министер за самопочитување“ ќе ги отфрли барањата на премиерот images and subtitles

Огромна чест е да служам како канцелар на екскреаторот и, додека бев многу задоволен што премиерот сакав да ме именувам, не можев да ги прифатам условите што го закачил. Затоа, чувствував дека останав без друга опција освен да си дадам оставка. Сега, мојот наследник има моја целосна поддршка и премиерот продолжува да уживам во мојата целосна поддршка, како и владата. Условите што беа приложени беа услов што ги заменувам сите мои политички советници. Знаете, ова се луѓе кои работеа неверојатно напорно во име на не само владата, туку целата држава, направи фантастична работа. Не бев во можност да ги прифатам тие услови. Не верувам дека некој министер за самопочитување би ги прифатил ваквите услови и така, затоа, чувствував дека најдоброто нешто што треба да направам е да одам.

Саид Хавид: „Секој министер за самопочитување“ ќе ги отфрли барањата на премиерот

Sajid Javid has resigned as chancellor after the prime minister, Boris Johnson, insisted he replace all of his political advisers. Javid has been replaced by his deputy, Rishi Sunak. His resignation comes three weeks before he was meant to introduce his first budget Subscribe to Guardian News on YouTube ► bit.ly/guardianwiressub Sajid Javid resigns as chancellor in Boris Johnson reshuffle ► www.theguardian.com/politics/2020/feb/13/sajid-javid-resigns-as-chancellor-amid-boris-johnson-reshuffle Cabinet reshuffle: Javid urges Johnson not to lose 'character and integrity' in Treasury – live news ► www.theguardian.com/politics/live/2020/feb/13/politics-live-cabinet-reshuffle-set-to-get-underway-live-news Support the Guardian ► support.theguardian.com/contribute Today in Focus podcast ► www.theguardian.com/news/series/todayinfocus The Guardian YouTube network: The Guardian ► www.youtube.com/theguardian Owen Jones talks ► bit.ly/subsowenjones Guardian Football ► is.gd/guardianfootball Guardian Sport ► bit.ly/GDNsport Guardian Culture ► is.gd/guardianculture
classic dom, uk, bloodbath, brexit uk, sajid, tories, sajid javid quits, chancellor, quit, sajid javid resignation, reshuffle, government, news, dominic cummings, dominic cummings sajid javid, chino, resign, boris johnson reshuffle, the budget, self respect, uk news, budget, rishi sunak, sajid javid mp, brexit news, 2020, sajid javid, conservatives, cabinet, sajid javid interview, boris johnson, spads, the saj, javid, sajid javid resigns, politics, economy, sajid javid speech, civil service,
< ?xml version="1.0" encoding="utf-8" ?><>

< start="0.48" dur="3.26"> Огромна чест е да служам како канцелар на екскреаторот >

< start="3.74" dur="2.28"> и, додека бев многу задоволен што премиерот >

< start="6.039" dur="3.621"> сакав да ме именувам, не можев да ги прифатам условите >

< start="9.66" dur="1.28"> што го закачил. >

< start="10.94" dur="3.159"> Затоа, чувствував дека останав без друга опција освен да си дадам оставка. >

< start="14.46" dur="4.02"> Сега, мојот наследник има моја целосна поддршка и премиерот продолжува >

< start="18.48" dur="2.1"> да уживам во мојата целосна поддршка, како и владата. >

< start="21.44" dur="3.9"> Условите што беа приложени беа услов што ги заменувам >

< start="25.349" dur="1.43"> сите мои политички советници. >

< start="26.779" dur="3.051"> Знаете, ова се луѓе кои работеа неверојатно напорно >

< start="29.83" dur="2.08"> во име на не само владата, туку целата држава, >

< start="31.91" dur="1.03"> направи фантастична работа. >

< start="33.38" dur="2.24"> Не бев во можност да ги прифатам тие услови. >

< start="35.87" dur="3.53"> Не верувам дека некој министер за самопочитување би ги прифатил ваквите услови >

< start="39.41" dur="3.25"> и така, затоа, чувствував дека најдоброто нешто што треба да направам е да одам. >