132s Зошто овие четворица републиканци се спротивставуваат на законот за стимуланси на коронавирус во Сенатот images and subtitles

-Нашата нација е изградена врз достоинството на работата. Што прави оваа сметка, без да ја поправите, дали едноставно вели дека можете да заработите повеќе пари со тоа што сте на невработеност отколку што можете додека работите. Тоа е поттик кој е перверзен. Не можеме да имаме намера да ги охрабриме луѓето да не работат и да заработат повеќе пари отколку да се вратите на работа и да добиете нормална плата. -Од оваа сметка, исплатата од 600 долари згора на придобивките од државата всушност им овозможува на луѓето да имаат приход скоро удвоен во одредени околности. И сакам да им помогнам на луѓето. Сакам да се уверам дека, ако изгубите работа, дека ние ги покриваме вашите плати. Но, според оваа сметка, добивате 23,15 $ на час, засновано на 40-часовна работна недела, а не да работи. -Ова е дебата за тоа дали или не ќе си дозволиме лошо подготвена сметка чукајте ја оваа нација уште потешко во наредните месеци со ненамерно зголемување на невработеноста. Тоа е она што е оваа дебата. Значи, сакаме да направиме нешто навистина едноставно. Ние сакаме да го поправиме она што е тука скршено велејќи дека придобивките од осигурување невработеност треба да биде опфатено на 100% од платата што ја имавте пред да бидете невработени. Ова не е само за луѓе кои веќе се невработени. Ова е за луѓе кои ќе бидат невработени во наредните недели. Целиот овој амандман вели дека гласаме за неколку минути е дека треба да ги покриеме бенефициите за невработеност на 100% од платите што штотуку ги добивавте додека работевте. -Се донесува оваа сметка, како што е напишано сега, владата ќе плати многу Американци повеќе да бидат на помош од владата отколку што би направиле ако работеле на своите редовни работни места. Јас поддржувам проширување на програмата за осигурување во случај на невработеност. Тоа е најдобриот и најбрзиот начин за да заработите пари до луѓето на кои им е најпотребно. Но, не треба да создаваме систем каде придобивки од осигурување во случај на невработеност се повисоки од плата. Не можеме да платиме повеќе на луѓето да не работат отколку да работат. Ова е основен здрав разум.

Зошто овие четворица републиканци се спротивставуваат на законот за стимуланси на коронавирус во Сенатот

On March 25, Sens. Tim Scott (R-S.C.), Rick Scott (R-Fla.), Lindsey O. Graham (R-S.C.) and Ben Sasse (R-Neb.) warned that they would oppose fast-tracking the $2.2 trillion coronavirus bill over a proposed expansion in unemployment benefits, which they said would incentivize people not to return to work. Read more: wapo.st/2WHDAsn. Subscribe to The Washington Post on YouTube: wapo.st/2QOdcqK Follow us: Twitter: twitter.com/washingtonpost Instagram: www.instagram.com/washingtonpost/ Facebook: www.facebook.com/washingtonpost/
republicans, coronavirus stimulus bill, WaPo Video, t:Original, coronavirus bill, unemployment, s:Politics, rick scott, lindsey graham, The Washington Post, a:politics, coronavirus, ben sassee, gop, News, Washington Post YouTube, stimulus bill, coronavirus outbreakl, Washington Post Video, tim scott,
< ?xml version="1.0" encoding="utf-8" ?><>

< start="0.1" dur="5.1"> -Нашата нација е изградена врз достоинството на работата. >

< start="5.2" dur="3.768"> Што прави оваа сметка, без да ја поправите, >

< start="8.968" dur="4.366"> дали едноставно вели дека можете да заработите повеќе пари >

< start="13.334" dur="2.534"> со тоа што сте на невработеност >

< start="15.868" dur="3.033"> отколку што можете додека работите. >

< start="18.901" dur="4.433"> Тоа е поттик кој е перверзен. >

< start="23.334" dur="5.367"> Не можеме да имаме намера да ги охрабриме луѓето >

< start="28.701" dur="3.432"> да не работат и да заработат повеќе пари >

< start="32.133" dur="5.167"> отколку да се вратите на работа и да добиете нормална плата. >

< start="37.3" dur="2.534"> -Од оваа сметка, исплатата од 600 долари >

< start="39.834" dur="2.1"> згора на придобивките од државата >

< start="41.934" dur="3.4"> всушност им овозможува на луѓето да имаат приход скоро удвоен >

< start="45.334" dur="1.733"> во одредени околности. >

< start="47.067" dur="1.2"> И сакам да им помогнам на луѓето. >

< start="48.267" dur="2.866"> Сакам да се уверам дека, ако изгубите работа, >

< start="51.133" dur="2.334"> дека ние ги покриваме вашите плати. >

< start="53.467" dur="4.9"> Но, според оваа сметка, добивате 23,15 $ на час, >

< start="58.367" dur="3.2"> засновано на 40-часовна работна недела, а не да работи. >

< start="61.567" dur="2"> -Ова е дебата за тоа дали или не >

< start="63.567" dur="2.633"> ќе си дозволиме лошо подготвена сметка >

< start="66.2" dur="3.467"> чукајте ја оваа нација уште потешко во наредните месеци >

< start="69.667" dur="3.8"> со ненамерно зголемување на невработеноста. >

< start="73.467" dur="1.7"> Тоа е она што е оваа дебата. >

< start="75.167" dur="1.866"> Значи, сакаме да направиме нешто навистина едноставно. >

< start="77.033" dur="2"> Ние сакаме да го поправиме она што е тука скршено >

< start="79.033" dur="2.634"> велејќи дека придобивките од осигурување невработеност >

< start="81.667" dur="2.4"> треба да биде опфатено на 100% >

< start="84.067" dur="2.5"> од платата што ја имавте пред да бидете невработени. >

< start="86.567" dur="3.267"> Ова не е само за луѓе кои веќе се невработени. >

< start="89.834" dur="2.6"> Ова е за луѓе кои ќе бидат невработени >

< start="92.434" dur="1.5"> во наредните недели. >

< start="93.934" dur="3.4"> Целиот овој амандман вели дека гласаме за неколку минути >

< start="97.334" dur="2.467"> е дека треба да ги покриеме бенефициите за невработеност >

< start="99.801" dur="4.332"> на 100% од платите што штотуку ги добивавте додека работевте. >

< start="104.133" dur="1.867"> -Се донесува оваа сметка, како што е напишано сега, >

< start="106" dur="1.767"> владата ќе плати многу Американци повеќе >

< start="107.767" dur="1.7"> да бидат на помош од владата >

< start="109.467" dur="2.434"> отколку што би направиле ако работеле на своите редовни работни места. >

< start="111.901" dur="3.7"> Јас поддржувам проширување на програмата за осигурување во случај на невработеност. >

< start="115.601" dur="2.399"> Тоа е најдобриот и најбрзиот начин за да заработите пари >

< start="118" dur="2.133"> до луѓето на кои им е најпотребно. >

< start="120.133" dur="1.801"> Но, не треба да создаваме систем >

< start="121.934" dur="2.066"> каде придобивки од осигурување во случај на невработеност >

< start="124" dur="2.334"> се повисоки од плата. >

< start="126.334" dur="3.133"> Не можеме да платиме повеќе на луѓето да не работат отколку да работат. >

< start="129.467" dur="1.501"> Ова е основен здрав разум. >