132s Pse këta katër republikanë kundërshtojnë faturën e stimulit koronavirus të Senatit images and subtitles

-Kombi ynë është i ndërtuar mbi dinjitetin e punës. Doesfarë bën ky projektligj, pa e rregulluar atë, a thua thjesht thotë se mund të fitosh më shumë para duke qenë në papunësi se sa mundesh gjatë punës. Ky është një nxitje që është e çoroditur. Ne nuk mund të kemi për qëllim t'i inkurajojmë njerëzit të mos punosh dhe të fitosh më shumë para sesa të ktheheni në punë dhe të merrni pagën tuaj normale. -Për këtë faturë, pagesa prej 600 dollarë në krye të përfitimeve shtetërore në të vërtetë u lejon njerëzve që të ardhurat e tyre të dyfishohen në rrethana të caktuara. Dhe unë dua të ndihmoj njerëzit. Unë dua të sigurohem që, nëse humbni punën tuaj, se ne i mbulojmë pagat tuaja. Por nën këtë faturë, ju merrni 23,15 dollarë në orë, bazuar në një javë pune 40-orëshe, jo për të punuar. -Ky është një debat nëse duhet apo jo ne do të lejojmë një faturë të hartuar dobët trokasin këtë komb akoma më vështirë në muajt e ardhshëm duke rritur papunësinë pa qëllim. Kjo është ajo që ka të bëjë me këtë debat. Pra, ne duam të bëjmë diçka vërtet të thjeshtë. Ne duam të rregullojmë atë që është prishur këtu duke thënë se sigurimi i papunësisë përfiton duhet të kapet në 100% të pagës që keni pasur para se të ishit i papunë. Kjo nuk ka të bëjë vetëm me njerëzit që tashmë janë bërë të papunë. Kjo ka të bëjë me njerëzit që do të bëhen të papunë në javët e ardhshme. I gjithë ky ndryshim thotë se ne po votojmë për disa minuta është se ne duhet të kapim përfitimet e papunësisë me 100% të pagave që sapo i merrje gjatë punës. -Përmbush këtë projektligj, siç është shkruar tani, qeveria do të paguajë shumë amerikanë më shumë të jetë në ndihmën e qeverisë sesa do të bënin nëse do të punonin në punët e tyre të rregullta. Unë mbështes zgjerimin e programit të sigurimit të papunësisë. Shtë mënyra më e mirë dhe e shpejtë për të fituar para te njerëzit që u duhen më shumë. Por ne nuk duhet të krijojmë një sistem ku përfitimet e sigurimit të papunësisë janë më të larta se paga. Ne nuk mund t'i paguajmë njerëzit më shumë që të mos punojnë sesa të punojnë. Ky është sensi themelor i përbashkët.

Pse këta katër republikanë kundërshtojnë faturën e stimulit koronavirus të Senatit

On March 25, Sens. Tim Scott (R-S.C.), Rick Scott (R-Fla.), Lindsey O. Graham (R-S.C.) and Ben Sasse (R-Neb.) warned that they would oppose fast-tracking the $2.2 trillion coronavirus bill over a proposed expansion in unemployment benefits, which they said would incentivize people not to return to work. Read more: wapo.st/2WHDAsn. Subscribe to The Washington Post on YouTube: wapo.st/2QOdcqK Follow us: Twitter: twitter.com/washingtonpost Instagram: www.instagram.com/washingtonpost/ Facebook: www.facebook.com/washingtonpost/
republicans, coronavirus stimulus bill, WaPo Video, t:Original, coronavirus bill, unemployment, s:Politics, rick scott, lindsey graham, The Washington Post, a:politics, coronavirus, ben sassee, gop, News, Washington Post YouTube, stimulus bill, coronavirus outbreakl, Washington Post Video, tim scott,
< ?xml version="1.0" encoding="utf-8" ?><>

< start="0.1" dur="5.1"> -Kombi ynë është i ndërtuar mbi dinjitetin e punës. >

< start="5.2" dur="3.768"> Doesfarë bën ky projektligj, pa e rregulluar atë, >

< start="8.968" dur="4.366"> a thua thjesht thotë se mund të fitosh më shumë para >

< start="13.334" dur="2.534"> duke qenë në papunësi >

< start="15.868" dur="3.033"> se sa mundesh gjatë punës. >

< start="18.901" dur="4.433"> Ky është një nxitje që është e çoroditur. >

< start="23.334" dur="5.367"> Ne nuk mund të kemi për qëllim t'i inkurajojmë njerëzit >

< start="28.701" dur="3.432"> të mos punosh dhe të fitosh më shumë para >

< start="32.133" dur="5.167"> sesa të ktheheni në punë dhe të merrni pagën tuaj normale. >

< start="37.3" dur="2.534"> -Për këtë faturë, pagesa prej 600 dollarë >

< start="39.834" dur="2.1"> në krye të përfitimeve shtetërore >

< start="41.934" dur="3.4"> në të vërtetë u lejon njerëzve që të ardhurat e tyre të dyfishohen >

< start="45.334" dur="1.733"> në rrethana të caktuara. >

< start="47.067" dur="1.2"> Dhe unë dua të ndihmoj njerëzit. >

< start="48.267" dur="2.866"> Unë dua të sigurohem që, nëse humbni punën tuaj, >

< start="51.133" dur="2.334"> se ne i mbulojmë pagat tuaja. >

< start="53.467" dur="4.9"> Por nën këtë faturë, ju merrni 23,15 dollarë në orë, >

< start="58.367" dur="3.2"> bazuar në një javë pune 40-orëshe, jo për të punuar. >

< start="61.567" dur="2"> -Ky është një debat nëse duhet apo jo >

< start="63.567" dur="2.633"> ne do të lejojmë një faturë të hartuar dobët >

< start="66.2" dur="3.467"> trokasin këtë komb akoma më vështirë në muajt e ardhshëm >

< start="69.667" dur="3.8"> duke rritur papunësinë pa qëllim. >

< start="73.467" dur="1.7"> Kjo është ajo që ka të bëjë me këtë debat. >

< start="75.167" dur="1.866"> Pra, ne duam të bëjmë diçka vërtet të thjeshtë. >

< start="77.033" dur="2"> Ne duam të rregullojmë atë që është prishur këtu >

< start="79.033" dur="2.634"> duke thënë se sigurimi i papunësisë përfiton >

< start="81.667" dur="2.4"> duhet të kapet në 100% >

< start="84.067" dur="2.5"> të pagës që keni pasur para se të ishit i papunë. >

< start="86.567" dur="3.267"> Kjo nuk ka të bëjë vetëm me njerëzit që tashmë janë bërë të papunë. >

< start="89.834" dur="2.6"> Kjo ka të bëjë me njerëzit që do të bëhen të papunë >

< start="92.434" dur="1.5"> në javët e ardhshme. >

< start="93.934" dur="3.4"> I gjithë ky ndryshim thotë se ne po votojmë për disa minuta >

< start="97.334" dur="2.467"> është se ne duhet të kapim përfitimet e papunësisë >

< start="99.801" dur="4.332"> me 100% të pagave që sapo i merrje gjatë punës. >

< start="104.133" dur="1.867"> -Përmbush këtë projektligj, siç është shkruar tani, >

< start="106" dur="1.767"> qeveria do të paguajë shumë amerikanë më shumë >

< start="107.767" dur="1.7"> të jetë në ndihmën e qeverisë >

< start="109.467" dur="2.434"> sesa do të bënin nëse do të punonin në punët e tyre të rregullta. >

< start="111.901" dur="3.7"> Unë mbështes zgjerimin e programit të sigurimit të papunësisë. >

< start="115.601" dur="2.399"> Shtë mënyra më e mirë dhe e shpejtë për të fituar para >

< start="118" dur="2.133"> te njerëzit që u duhen më shumë. >

< start="120.133" dur="1.801"> Por ne nuk duhet të krijojmë një sistem >

< start="121.934" dur="2.066"> ku përfitimet e sigurimit të papunësisë >

< start="124" dur="2.334"> janë më të larta se paga. >

< start="126.334" dur="3.133"> Ne nuk mund t'i paguajmë njerëzit më shumë që të mos punojnë sesa të punojnë. >

< start="129.467" dur="1.501"> Ky është sensi themelor i përbashkët. >